reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Apple

Kolombiya, patent ihlali üzerinden iPhone satışlarına yasak getirdi

Teknoloji devi Apple, bugün sürpriz olan bir yasak ile gündemde. Kolombiya, patent ihlali üzerinden iPhone satışlarına yasak getirdi.

Bu sürpriz olayın arkasında, Apple ve Ericsson arasındaki yasal patent ihlal savaşı yer alıyor. Ericsson, Apple’ın iPhone’larda kullandığı 5G donanımlarında kendi patentlerini ihlal ettiğini kanıtladığı davalardan birisini Kolombiya merkezli olarak kazanmış durumda. Mahkeme bu bağlamda 5G’li iPhone 12 ile 13 serisi ve 5G’li iPad Pro modellerinin Kolombiya sınırları içerisinde satışına yasak getirdi. Apple şu an kendi satış kanallarında bu ürünlerden satamıyor, ülkeye yeni stok getiremiyor. Apple, açık olarak 5G cihazlarında Ericsson’un patentleri ihlal ediyor ve bu konuda firma ile lisans anlaşması imzalamak için iyi bir kullanım hakkı bedeli elde etmek istiyor. Teknoloji devi Apple, Ericsson’un şu an standarda esas patentlerin lisanslanması özelinde uluslararası olarak uygulanan FRAND kuralını (Adil, makul ve ayrımcı olmayacak) ihlal ettiğini belirtiyor. Ericsson, Apple’ın açıklamasına göre patent lisans bedeli özelinde çok yüksek bir rakam istiyor.

Uzun zamandır aralarında bu konuda büyük bir yasal savaş süren ikili, yakında anlaşabilecek gibi de görünmüyor. Kolombiya merkezli kararın, diğer ülkelere yayılması da olası ve bu durum Apple için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Kolombiya pazarından çok büyük bir maddi kaybı olmayacak firma, başka bir ülkeyi, özellikle de büyük bir pazarı kaybederse, durum çok daha farklı olabilir. Son aşamada hem haklı hem de haksız gibi görünen teknoloji devi, Kolombiya merkezli kararı bozmak adına bazı yasal adımlar planıyor bilgisi veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçıranlar için eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. Bu modeller de güncel gelişmeler ışığında Kolombiya merkezli olarak satılmayacak

iPhone gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display