reklamı kapat

POPÜLER

Instagram Live Producer

Instagram için masaüstünde canlı yayın dönemi başlıyor

En önemli Meta şirketleri arasında başı çeken Instagram, bugün canlı yayın odaklı dikkat çeken bir duyuru gerçekleştirdi.

Bugün firma tarafından direkt olarak Instagram Live Producer duyuruldu. Live Producer sayesinde artık kişiler bilgisayarları üzerinden de canlı yayın başlatabilecek. Daha önce buna sadece mobil uygulama üzerinden izin veren firma, Live Producer ile “stream key” temelinde OBS ya da Streamlabs kullanılarak canlı yayın yapılmasına imkân tanıyacak. Bu sayede canlı yayın sürecini birçok kişi için daha kolay hale getirecek firma, sürece birden fazla kamerayı ve kaliteli mikrofonları dahil edecek. Masaüstü temelli yayın sistemiyle kişilere çok geniş özelleştirme ve kontrol imkanları tanıyacak Instagram, buradaki yazısında süreç için tavsiye ettiği video ile ses formatlarını ve süreci nasıl işleyeceğini net şekilde paylaşıyor. Bu hamlesiyle YouTube ve Twitch taraflarında ciddi bir alternatif olacak firma, özelliği henüz herkes için aktif etmiş değil. Ancak Live Producer’un Türkiye dahil tüm pazarlara gelmesi çok uzun zaman almayacaktır.

Instagram, en son bir test ile gündeme gelmişti. Sürekli olarak TikTok’a benzeyen servis, yapıldığı ortaya çıkan yeni testlere göre yüklenecek tüm videoları Reels olarak paylaşmak için yeni bir altyapı geliştiriyor. Eğer süreçte bir değişiklik olmazsa yakında normal video paylaşımları sadece Reels olarak karşımıza çıkacak. TikTok’a cevap olarak geliştirilen Reels içerikler, normal videolara oranla daha farklı bir düzen gerektiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni dönemde her videonun Reels olarak paylaşılacak olması, kişileri video konusunda Reels’e özel düzenlemeler yapmaya zorlayacak. Şirket bu şekilde Reels’lerin daha fazla oranda kullanılmasını hedeflerken, önümüzdeki dönemde açık olarak fotoğraflar gibi normal video içerikleri de geride plana itilecek. Artık her şey Reels olacak, süreç IG yanında Facebook tarafına da genişletilecek.

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın