reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram web sürümünde fotoğraf / video yükleme imkânı Türkiye’de açıldı

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, web sürümü üstünden fotoğraf ve video yüklemeyi herkese açtığını duyurdu.

Biliyorsunuz artık kişiler Instagram’ın web sürümü üzerinden de fotoğraf / video yükleyebiliyor. Bugün itibarıyla Türkiye’de de aktif edilen özellik sayesinde fotoğraf / video yüklemek için mobil sürümlere ihtiyaç bitiyor. Bu durum birçok kişiyi memnun ediyor ve Instagram’ın temel kullanım yapısına önemli bir değişiklik getiriyor.

Instagram’ın web sürümü biraz yavaş da olsa gelişiyor. Biliyorsunuz daha önce direkt mesaj özelliği de sadece mobilde bulunuyordu. Daha sonra o da web sürüme getirildi. Artık web sürümde temel birçok özellik aktif olarak yer alıyor.

Instagram için geçtiğimiz gün gelen bir diğer yenilik ise “Collabs” adını taşıyordu. Türkiye’de bazı hesaplara açılan özellik, kişilerin ortak paylaşım yapmasına imkân tanıyor. Bu altyapıda temel olarak iki kişi tek bir paylaşımda bir araya gelebiliyor. Bu yapılan paylaşım ortak bir yorum kısmıyla iki kişinin de ana akışına düşüyor. Süreçte normal içerikler yanında ortak Reels paylaşımı da sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram kısa süre önce canlı yayın odaklı adımlar atmıştı

Instagram içerisindeki canlı yayınların kullanımı sürekli olarak artıyor. İçerik üreticiler bu şekilde kitleleriyle anlık etkileşime geçebiliyor. İşte bu altyapıda artık ileriye dönük canlı yayın planlama imkânı bulunuyor.

Artık kişiler 90 günlük bir süre için canlı yayın planlayabiliyor ve bunu takipçileriyle paylaşabiliyor. Böylelikle herkes yayın hakkında bilgi sahibi olabiliyor ve kaçırmamak adına yayının kendisine bildirim üzerinden haber edilmesini sağlayabiliyor.

Instagram için canlı yayın odaklı diğer yenilik ise yakında kullanıma sunulacak. Firma buna direkt olarak “Practice Mode” adını veriyor. Bu mod sayesinde kişiler büyük bir canlı yayın öncesinde konuklarıyla kapalı bir deneme yayını başlatabiliyor.

Bunun amacı yayın tam olarak başlamadan önce her şeyin doğru olduğunu kontrol etmek, gerekli düzenlemeleri yayın öncesinde yapmak ve sorunları çözmek. Bu da gerçekten çok mantıklı görünüyor çünkü yayın başındaki sürpriz sorunlar can sıkabiliyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept