reklamı kapat

POPÜLER

Messenger

Messenger için video sohbetlere yeni AR deneyimi getirildi

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Messenger için yeni bir özellik daha kullanıma sunuldu. Bu özellik AR temelli çalışıyor.

Bugün iOS tarafında Messenger video görüşmeleri ve Messenger Rooms özelinde “Group Effects” adı verilen AR yani artırılmış gerçeklik temelli canlı filtreler geldi. Sayfada gördüğünüz bu çoğu kişinin bir kez dahi kullanmayacağı etkileşim özellikli efektler, grup video görüşmelerini daha eğlenceli hale getirmeye odaklanıyor.

Messenger için video sohbetlere gelen yeni AR deneyimi, yakında ismi değişecek gibi görünen ana şirket Facebook’un açıklamasına göre Instagram tarafına da gelecek. Ancak bunun için henüz net bir tarih verilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Messenger öncesinde Instagram yenilikleri gelmişti

Instagram için bugün gelen ilk yenilik “Collabs” adını taşıyor. Yakında her pazarda aktif edilecek özellik, kişilerin ortak paylaşım yapmasına imkân tanıyor. Bu altyapıda temel olarak iki kişi tek bir paylaşımda bir araya gelebiliyor. Bu yapılan paylaşım ortak bir yorum kısmıyla iki kişinin de ana akışına düşüyor. Süreçte normal içerikler yanında ortak Reels paylaşımı da sunuluyor.

Bugün duyurulan diğer yenilik ise uzun zamandır bekleniyordu. Artık kişiler Instagram’ın web sürümü üzerinden de fotoğraf / video yükleyebiliyor. Yakında herkes için aktif edilecek özellik sayesinde fotoğraf / video yüklemek için mobil sürümlere ihtiyaç bitiyor. Bu durum birçok kişiyi memnun edecek gibi görünüyor.

Bu arada firma Facebook ile Instagram arasındaki ortaklığı da geliştirmek için çalışıyor. Yakında bir tarafa yapılan paylaşım direkt olarak öbür tarafa düşebilecek.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept