reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Türkiye’de de açıldı; artık herkes Instagram Hikayesine bağlantı ekleyebiliyor

Facebook’un / Meta’nın sahibi olduğu Instagram, Hikaye bağlantı çıkartmasını sonunda herkes için kullanıma sunduklarını duyurdu. İşte detaylar;

Hatırlarsınız Instagram geçtiğimiz ay Hikayeler için bağlantı çıkartmaları belirli hesaplar için kullanıma sundu. Yeni altyapı direkt olarak daha önce kullanılan yukarı kaydırma sisteminin yerini aldı.

Bu sayede büyük hesaplar ve belirli kişiler paylaştıkları Hikayeler içerisine “Bağlantı” isimli yukarıda gördüğünüz çıkartma üzerinden bağlantı ekleyebilir hale geldi. Takipçiler de bu çıkartma üzerinden konulan dış bağlantıya uygulamadan çıkış yapmadan gidebiliyordu.

Bu altyapı geçtiğimiz günlerde birçok ülkede herkes için aktif edildi. Artık yukarı kaydırma sistemi temelli olarak sona erdirildi ve yeni dönem bugün itibarıyla Türkiye’de de devreye alındı.

Burada en önemli detay ise artık süreçte bir takipçi limiti bulunmuyor olması. Biliyorsunuz eski yukarı kaydırma temelli dış bağlantı etkileşimi herkese açık değildi. Burada belirli bir takipçi sayısının geçilmesi gerekiyordu ya da onaylı hesap gereksinimi bulunuyordu.

Yeni dönem ile bu tamamen ortadan kaldırıldı. Artık herkes Hikayelerine “Bağlantı” çıkartması ile dış bağlantı koyabiliyor. Ancak bu bağlantıların denetimsiz olmadığını belirtmekte fayda var. Uygunsuz içeriklere yönelten bağlantılar, özelliğin kullanımının bireysel olarak yasaklanmasına ya da hesabın kapatılmasına neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram geçtiğimiz hafta web sürümüne fotoğraf ve video yükleme desteği de getirmişti

Biliyorsunuz artık kişiler Instagram’ın web sürümü üzerinden de fotoğraf / video yükleyebiliyor. Bugün itibarıyla Türkiye’de de aktif edilen özellik sayesinde fotoğraf / video yüklemek için mobil sürümlere ihtiyaç bitiyor. Bu durum birçok kişiyi memnun ediyor ve Instagram’ın temel kullanım yapısına önemli bir değişiklik getiriyor.

Instagram’ın web sürümü biraz yavaş da olsa gelişiyor. Biliyorsunuz daha önce direkt mesaj özelliği de sadece mobilde bulunuyordu. Daha sonra o da web sürüme getirildi. Artık web sürümde temel birçok özellik aktif olarak yer alıyor.

Instagram için geçtiğimiz gün de bir yenilik gelmişti. Bu direkt olarak “Collabs” adını taşıyordu. Türkiye’de bazı hesaplara açılan özellik, kişilerin ortak paylaşım yapmasına imkân tanıyor. Bu altyapıda temel olarak iki kişi tek bir paylaşımda bir araya gelebiliyor. Bu yapılan paylaşım ortak bir yorum kısmıyla iki kişinin de ana akışına düşüyor. Süreçte normal içerikler yanında ortak Reels paylaşımı da sunuluyor.

İlginizi Çekebilir

Disney tarafından üretilen en gerçekçi ışın kılıcı ile tanışın