reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’a patent ihlali sebebiyle 300 milyon dolarlık tazminat cezası

Reuters‘ın haberine göre Apple, patent ihlali gerekçesiyle bir şirkete 300 milyon dolar ödeyecek. Teksas’taki bir jüri Optis Wireless Technology isimli şirketin patentlerini ihlal ettiği iddiasını haklı buldu.

Jüri tarafından alınan karara göre Apple, Optis’in sahip olduğu LTE teknolojisiyle ilgili patentini ihlal etti. Jüri, Apple’ın iPhone’larda, iPad’lerde ve akıllı saatlerde Optis’in teknolojisini kullandığını belirledi. Jürinin bu kararının ardından Apple’ın Optis Wireless Technology ve ilgili şirketlerine 300 milyon dolar ödemesi gerekiyor. 2020 yılında da görülen davada jüri, Optis’e 506 milyon dolarlık bir tazminat verilmesini talep etmiş ve daha sonrasında yargıç zararlara odaklanan yeni bir dava açılmasına karar vermişti. The Register‘ın aktardığı habere göre, davaya dahil olan beş patent daha önceden LG, Panasonic ve Samsung’a aitti. Optis Wireless Technology daha sonrasında bu patentleri satın almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple konu hakkında açıklamada bulundu

Bir Apple sözcüsü şirketin karardan hayal kırıklığına uğradığını ve temyize gitmeyi planladığını The Verge‘e belirtti. Optis’in hiçbir ürün üretmediğini ve tek işinin biriktirdikleri patentleri kullanarak şirketlere dava açmak olduğunu söyleyen sözcü, makul olmayan ödemelere karşı kendilerini savunmaya devam edeceklerini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy S ailesi için geçmişe dönüş videosu