reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple’dan Samsung’a tazminat şoku

Samsung ile Apple arasında yaklaşık bir aydır devam eden ve yoğun tartışmalara sahne olan patent davasına ilişkin mahkeme kararı nihayet netlik kazandı. Dava sonucuna göre Güney Koreli üretici, Apple’a tam 119,6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Apple’ın iPhone için geliştirdiği bazı özelliklerin Samsung tarafından kopyalandığını iddia ederek yetkili mahkemelere başvurmasıyla başlayan, aralarında Galaxy S3’ün de yer aldığı 10 farklı cihazın satışının yasaklanması ve ek olarak 2,191 milyar dolar tazminat talep ettiği dava kısa süre önce sonuçlandı. Buna göre “telefon numarası ve adresleri bağlantıya çevirme” ve “parmak kaydırma hareketiyle telefonu açma” fonksiyonlarının da dahil olduğu 5 farklı patent davasından ikisini haklı bulan federal jüri, Samsung’un Apple’a 119,6 milyon dolar ödemesine karar verdi.

Advertisement

Diğer taraftan -üç farklı iPhone modeli ve iki farklı iPod touch modelinde- Apple’ın da Samsung’a karşı patent ihlali yaptığını belirten mahkeme, Apple’ın 158 bin 400 dolar ödemesine karar kıldı. Özellikle son üç yılda yaşanan patent davalarıyla sık sık karşı karşı gelen teknoloji devleri arasındaki tansiyon son duruşma ile tekrar yükseldi. Dava sonrası Samsung’u Apple’ın yenilikçi fikirlerini ve ürünlerini çalmakla suçlayan yetkililer, karardan memnuniyet duyduklarını belirterek mahkemeye teşekkürlerini sundular. Hatırlayacağınız gibi 2012 yılında görülen bir başka patent davası yine Samsung’un aleyhine sonuçlanmış ve Apple’a 930 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti.