reklamı kapat

POPÜLER

google, facebook, apple gizlilik politikası

Apple, Facebook, Google ve Microsoft, ABD hükümetinin veri taleplerini kullanıcılarına bildirecek

Geçtiğimiz yıl ABD hükümetinden devletin veri taleplerini yayınlama izni isteyen şirketler bir yanıt için artık daha fazla beklemeyecek gibi görünüyor. Apple, Facebook, Google ve Microsoft gizlilik politikalarını güncelliyor. Buna göre, hükümetin kullanıcı verilerini ne zaman ve ne sıklıkta talep ettiği hakkında bireysel kullanıcılara verilecek açıklamaların kapsamı genişliyor.

The Washington Post’ta yer alan bir habere göre, bu dört teknoloji şirketinin ilgili bilgileri paylaşması ancak hakim veya yetkili mercilerin resmi talebiyle söz konusu olacak. ABD hükümeti bu düzenlemeden doğal olarak hazzetmezken, Adalet Bakanlığı da bu durumun soruşturma altındaki şüphelilerin kaçmasına ve hatta kanıtları yok etmesine imkan vereceğinden endişeleniyor.

Bu hafta kendi politikasını bu doğrultuda güncelleyen Google, sadece kurban konumundaki kişilerin zarar görme olasığı halinde veri paylaşımında bulunmayacağını belirtti. Öte yandan bir Apple yetkilisi de şirketin kendi gizlilik politikasını bu ayın sonlarına doğru güncelleyeceğini, böylece kişisel bilgilerin talep edilmesini içeren “çoğu durumda” kullanıcıların haberdar edileceğini açıkladı. Yine de henüz ne Apple ne de Facebook söz konusu güncellemelere son şeklini vermiş durumda.

YORUMLAR