reklamı kapat

POPÜLER

en ağır metal elementi

Periyodik tablo güncelleniyor; şimdiye kadar gözlemlenebilen en ağır metalle tanışın

makale yayınladı. Bu şimdiye kadar elde edilen en ağır element; öyle ki bir ununseptium atomu, bir kurşun atomundan yüzde 40 daha ağır. Bu yeni buluşla birlikte lise yıllarından hepimizin aklında kalan periyoduk tablonun da yine güncellenmesi gerekecek.

Dünyanın dört bir yanındaki 16 enstitüden gelen yetmiş iki bilim insanı ve mühendis 117. elementin varlığının doğrulanmasını kutlamaya başladılar bile. Söz konusu metal ilk defa 2010 yılında Rus ve Amerikalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından rapor edilmişti. Element nihayet doğrulandı ve bu aşamaya gelene kadar da bilim insanları büyük çabalar sarfettiler.

Aşırı ağır elementler periyoduk tablodaki 104. atom numarasından sonrasına denk geliyor ve doğada gözlemlenemiyorlar. Yalnızca iki farklı türden çekirdeğin bir partikül hızlandırıcıda birbirine çarpıştırılıp patlatılmasının ardından ortaya çıkan bileşimlerle oluşturulabiliyorlar. Ununseptium da buna uygun olarak berkelyum 249 ve kalsiyum 48’in özel bir karışımından elde edildi.

“Şimdiye kadarki en ağır metalin yaratılması” ifadesi bile başlı başına son derece önemli bir başarı gibi dursa da, bu keşfin asıl önemi periyodik tablodaki keşfedilmemiş bir bölgeye dair bilgimizi artırması. 117. element üretilmesinin ardından neredeyse hemen dağılmış olsa da, saatlerce sabit kalabilen izotoplar üretti. Bu çalışmaya öncülük eden Profesör Christoph Düllmann’a göre; “bu durum çok daha uzun yaşayan izotopların bir geliştirilmiş nükleer sabitlik bölgesinde varolabileceğinin öngörülmesi adına çok büyük bir önem taşıyor.”

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Periyodik tablo güncelleniyor; şimdiye kadar gözlemlenebilen en ağır metalle tanışın” için bir cevap

  1. cagatay dedi ki:

    İyi ki zamanında ezberlememisim