reklamı kapat

POPÜLER

Süper ahşap

Bilim insanlarından “çelik” kadar sağlam süper ahşap!

Hayatımızın olmazsa olmaz maddesi ahşap, genel olarak oldukça sağlam. Ancak yapısı gereği çelik kadar dayanıklı olmayan ahşap, bilim insanlarının elinde bir üst seviyeye çıkış yaptı. Garip ama gerçek anlamda süper ahşap geliştirildi.

Bu ilginç çalışmanın arkasında Maryland Üniversitesi araştırmacıları yer alıyor. Daha önce şeffaf bir ahşap da geliştiren araştırma ekibi, bu sefer süper ahşap ile karşımızda bulunuyor. Oluşturulan bu ahşap normalden 12 kat daha sağlam ve 10 kat daha güçlü olarak tanıtılıyor. Peki neredeyse çelik kadar sağlamlık sunan bu ahşap nasıl elde ediliyor? Yeni “süper ahşap”, ekip tarafından geliştirilen iki aşamalı bir süreçle süper gücünü alıyor. İlk olarak araştırmacılar sodyum hidroksit ve sodyum sülfitten oluşan sulu bir karışımla ahşap örneklerini kaynatıyorlar. Söylendiği kadarıyla bu materyal içerisinden lignin (Odunsu yapı ve dayanıklılığı sağlar) ve hemiselülozu kısmen çıkartıyor. Ardından ahşap sıcak prese sokuluyor. Bu işlem hücre duvarlarının çökmesine ve yüksek oranda hizalanmış selüloz nano fiberlerin oluşmasına neden oluyor. Sonuç olaraksa doğal maddelerden çok daha güçlü ve tamamen yoğunlaşmış bir ahşap elde edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süper ahşap, çelik ve titanyum alaşım ile yarışıyor

Sonuçta elde edilen materyali gerçekten çelik ve titanyum alaşım karşısına koyan araştırma ekibi, gerçekten ilginç bir çalışmaya imza atmış. Otomobil, uçak ya da binalarda kullanılabilecek potansiyel ortaya koyan ahşap, ucuza üretiliyor olmasıyla fark yaratıyor. Elbette şu an deneme aşamasında olan teknik, belirtildiği üzere farklı ağaç türlerine de uygulanabiliyor. Süreci yeniden kullanılabilirlik için de büyük önem arz ettiği söylenenler arasında yer alıyor.