reklamı kapat

POPÜLER

w350, tahta gökdelen

Japonya’dan 5,6 milyar dolarlık proje: Dünyanın en uzun ahşap gökdeleni

Japon mimarlık ve inşaat firması Sumitomo Forestry Co. hayli pahalı ve bir o kadar da ilginç projesini duyurdu. Firma dünyanın en uzun ahşap gökdelenini yapmaya hazırlanıyor. Hem de 5,6 milyar dolarlık bütçeyle.

Sumitomo Forestry Co. geçtiğimiz günlerde ilginç bir projeyi hayata geçireceğini duyurdu. W350 kod isimli proje 350 metre uzunluğunda, 70 katlı bir gökdelen projesi. Firmanın 2041’de kutlanacak 350. yılı için geliştirilen bu projeyi diğerlerinden ayıran ise gökdelen için kullanılacak malzeme. Neredeyse tamamen tahtadan yapılacağı duyurulan bu bina, gerçekten tamamlanması durumunda dünyanın en uzun ahşap gökdeleni unvanına erişecek. Binanın sadece yüzde 10’unda çelik kullanılacağını açıklayan firma binayı yeşil alanlarla da “renklendirecek”. Bina için çıkarılan tahmini bütçe ise tam 5,6 milyar dolar. Ancak projenin bitimi olarak 2041 yılı belirlendiği için firma o döneme kadar gerçekleşecek teknolojik gelişmeler ışığında bütçenin azalabileceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ahşap gökdelenler

Tahtadan üretilmiş yüksek binaların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Bitirilmiş projeler arasındaki en yüksek bina 53 metre uzunluğunda, Vancouver’da yer alıyor. Çalışmaları devam eden River Beech Tower ise 244 metre ile en yüksek tahta binalar yarışına dahil olluyor. Ancak Sumitomo planladığı şekilde projeyi gerçekleştirebilirse “dünyanın en yüksek tahta gökdeleni” unvanını kazanmak giderek zorlaşacak gibi görünüyor.