reklamı kapat

POPÜLER

Şimdiye kadarki en büyük dinozorun kemikleri bulundu

Bilim insanları en büyük dinozor olarak literatüre geçen Argentinosaurus‘u tahtından indirecek yeni bir keşfe imza attı. BBC’de yayınlanan bir habere göre Arjantin’deki paleontologlar yaklaşık 95-100 milyon yıl yaşında olduğuna inandıkları ve “şimdiye kadar bulunan en büyük dinozor”a ait olan fosilleri gün yüzüne çıkardı.

Kalça kemiklerine dayanarak yapılan hesaplamalara göre tarih öncesi bu dev canlının 40 metre uzunluğunda, 19,8 metre yüksekliğinde ve tahmini olarak 77 ton ağırlığında (14 filin toplam ağırlığına eşit) olduğu tahmin ediliyor.

Söz konusu çalışmayı yürüten bilim insanları BBC’ye yaptıkları açıklamada; “Daha önceden bilinen bütün dev hayvanları geride bırakan bu kemiklerin sağladığı verilere dayanarak, bu yeni dinozorun dünya üzerinde yürüdüğü bilinen en büyük hayvan olduğunu” belirtiyor.

en büyük dinozor 2

Jose Luis Carballido ve Diego Pol’un liderliğindeki paleontologlardan oluşan ekip bu fosillerin sauropod dinozorların otobur bir üyesi olan titanozorların yeni bir üyesi olduklarına inanıyor. Fosilin yaşı, bu dinozorun Geç Kretase döneminde yaşadığı anlamına geliyor.

Henüz bir adı olmasa da, bilim insanları dinozorun “onun muhteşemliğini tanımlayacak ve hem bulunduğu bölgeye hem de bu keşif hakkında bize yol gösteren çiftlik sahiplerine de atıfta bulunacak şekilde isimlendirileceğini” ifade ediyor.

Haberdeki çizim Argentinosaurus huinculensis‘e aittir.

YORUMLAR