reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan kulaklık girişi için “dinozor” benzetmesi

Apple dün akşam gerçekleştirdiği etkinlikle yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cihazlarını tanıttı. Birçok önemli yeniliği beraberinde getiren cihazın en çok eleştiri alan kısmı ise 3.5 milimetrelik kulaklık girişinin kaldırılması oldu. Apple’da başta Tim Cook olmak üzere birçok üst düzey isimden gelen açıklama ise 3,5 milimetrelik girişinin neden kaldırıldığını net bir şekilde gösteriyor.

Cupertino‘lu şirketin üst düzey isimlerinden biri olan Greg Joswiak, 100 yıldır hayatımızda olan kulaklık bağlantısı için dinozor benzetmesi yapıyor. Kulaklık bağlantısıyla ilgili tek yeniliğin 50 yıl öne yaşandığını belirten Joswiak, bunun da sadece girişin küçülmesi olduğuna dikkat çekiyor. Bir diğer önemli isim olan donanım mühendisliğinin başındaki Dan Riccio da Joswiak ile aynı görüşte. 50 yıldır değişikliğe uğramayan kulaklık girişinin hava dolu bir delikten başka bir şey olmadığını belirten Riccio, telefonda önemli bir bölümü işgal ettiğini ve gereksiz olduğunu ifade ediyor. Kulaklık girişinin kaldırılmasıyla elde edilen alanın daha verimli teknolojiler için kullanılabileceği belirtiliyor.

Apple’ın pazarlama konusundaki tepe ismi Phil Schiller, 3.5 milimetre kulaklık girişinden daha verimli bir şekilde sesi aktarmanın yolunu buldukları için girişi kaldırdıklarını söylerken Tim Cook da inovasyonun her şeyi daha iyi hale getirdiğini belirterek telefondaki onlarca yeni özelliğe dikkat çekiyor. Yapılan röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.