reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi, Mi 6 modelinde neden kulaklık girişinin kaldırıldığını açıkladı

Xiaomi‘nin merakla beklenen yeni amiral gemisi Mi 6‘nın tanıtımının üzerinden sadece günler geçti ve akıllarda bir soru kaldı: 3.5 mm kulaklık girişi nereye gitti?

Xiaomi Mi 6, her ne kadar Samsung Galaxy S8 ve LG G6 gibi çerçevesize yakın bir ekranla gelmemiş olsa da kayda değer miktarda geliştirme ve yenilikle birlikte tanıtıldı. Snapdragon 835 ile güçlendirilen amiral gemisinde, yapılan eklemelere karşılık bir de çıkartılan şey var: 3.5 mm standart kulaklık girişi.
Xiaomi’nin Mi 6’da 3.5 mm kulaklık girişini kaldırmak için verdiği radikal karar, HTC U ultra, Moto Z ve elbette değişimin başlatıcısı iPhone 7 serisini takip ediyor. 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılıp yerine Type-C USB bağlantısının kullanılması hakkında Xiaomi’nin kendisinden bir açıklama geldi.


Xiaomi’den gelen resmi açıklama şu şekilde: “Akıllı telefon birçok entegre parçası olan kompleks bir cihaz. Kulaklık girişini kaldırmak diğer eklemeler için kullanışlı bir alan açtı.” Xiaomi, ses arayüzünü kaldırmadıklarını, sadece 3.5 mm kulaklık girişine olanak sağlayan portun kaldırıldığını söyledi. Type-C USB portu ile kullanıcılar müzik dinleyebilir, veri aktarabilir ve telefonlarını şarj edebilirler. Bu yenilik kulağa heyecanlı gelse de, Mi 6’da bu üç görev ne yazık ki aynı anda yapılamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kulaklık girişini kaldırmanın bir avantajı da su geçirmezlik ya da suya dayanıklılık gibi özellikler için şirketleri 3.5 mm girişi nasıl su geçirmez yapabileceklerini bulmaktan kurtarması ve masrafları azaltması. Fakat Xiaomi Mi 6’da IP67 sertifikası dahi olmadığı düşünülünce, kulaklık girişinin kaldırılması için bir özrün daha eksik kaldığı ortaya çıkıyor.