reklamı kapat

POPÜLER

Sanıldığından daha fazla dinozor türünün tüylü olduğu keşfedildi

Dinozorlarla ilgili yapılan araştırmaların ardı arkası kesilmiyor. Bu olağanüstü yaratıkları canlı görmek nasip olmasa da en azından haklarında çıkan haberleri okumak bile birçoğumuzu heyecanlandırmaya yetiyor. Daha önce yapılan araştırmalardan, bazı dinozor türlerinin tüylü olduğunu öğrenmiştik. Ancak son bulgular, tarihte daha fazla tüylü dinozor yaşamış olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde Sibirya’da bulunan bir dinozor fosili, tahmin edilenden daha fazla dinozor türünün kuşlarınki gibi tüylere sahip olduğunu ortaya koydu. Bilim adamları bu bulgudan hareketle, otla beslenen dinozorların da tüylü olduğunu düşünüyor.
godefriot
“Kulindadromeus zabaikalicus” olarak tanımlanan fosil, kısa ön ve uzun arka bacaklı olmayıp tüylü olduğu saptanan ilk dinozor fosili. Bu da araştırmanın başında yer alan Pascal Godefroit’un, geçmişte daha fazla tüylü dinozorun yaşadığı iddiasını destekler nitelikte. Pascal daha da ileri giderek, tüm dinozorların tüylü olabileceğini düşünüyor.

The Verge‘e konuşan Pascal, “Bu araştırma, birçok bilim adamının, evrimlere olan bakış açısnı değiştirecek. Öte yandan araştırma yeni başlamış durumda. Henüz cevap aradığımız birçok soru bulunuyor.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR