reklamı kapat

POPÜLER

altın

Plastik malzemesi kullanılarak üretilen hafif 18 ayar altın [Video]

ETHzurich‘li araştırmacılar,  plastik malzemesinden hafif 18 ayar altın üretmeyi başardılar. Hafif altın mücevher ve saatler gibi ürünler için ideal.

Advertisement

Mücevheratta bulunan altın, ağırlığı azaltmaya yardımcı olan metalik alaşımlarla yapılıyor, ancak bazı mücevher parçaları bazı alıcılara uyacak kadar ağır olabiliyor. Yeni oluşturulan 18 ayar altın, metalik alaşım elemanlarını bir ‘plastik matrisi’ ile değiştirerek yoğunluğu tipik 15 g / cm3’ten 1,7 g / cm3’e düşürüyor. Polimer lateks ve protein lifleri, araştırmacıların tamamen metal muadilleriyle aynı saflığı koruduğunu söylediği bu hafif 18 ayar altını üretmenin anahtarı olduğu söyleniyor. Paylaşılan videoya bakıldığında  bu yeni kimyasal element türü bir yüzeye düştüğünde plastik gibi görünüyor. Araştırmacılar, plastiğin aynı malzeme özelliklerine sahip olduğunu, ancak kimyasal elementin metalik parıltısını ve mücevherlerde kullanım için çalışabilirliğini koruduğunu söylüyorlar. Aynı sıradan altın gibi cilalanabiliyor.

Geliştirilen malzeme patent aşamasında

Altının kompozisyonunu değiştirmek, araştırmacıların ürünlerinin sertliğini de değiştirmelerini sağlıyor. Plastik bazlı altının saf metal versiyonuna kıyasla eritilmesi için daha düşük sıcaklıklar gerekiyor. Hafifletilmiş ve plastik malzemesinden üretilen kimyasal element için patent başvuruları yapıldığını belirtmekte yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altın hiçbir zaman paslanma ve kararma yapmıyor

Parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metal olan altın, çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmiyor. Hiçbir zaman paslanmayan ve kararmayan kimyasal element, kolayca dövülerek biçimlendirilebiliyor.

İlgili video

Altın malzemesi yeniden yorumlandı