reklamı kapat

POPÜLER

beyin implantı

Akıllı telefon kullanarak beyin hücrelerini değiştirebilen sistem

Kore ve ABD’deki bilim insanlarından oluşan bir ekip, beyin hücreleri için akıllı telefonla kontrol edilen küçük bir beyin implantı geliştirdiklerini duyurdu.

Bilim gerçekten muhteşem gelişmelere sahne oluyor. Her geçen gün geliştirilen yöntemler ile hastalıkların tedavilerine teknoloji ile çözümler bulunabiliyor. Washington Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin yayınladığı makaleye göre, akıllı telefonla kontrol edilen küçük bir beyin implantı geliştirildi. Bu buluş sayesinde parkinson, alzheimer, depresyon ve bağımlılıklar gibi hastalıkların kolay bir şekilde tedavi edilebileceği iddia ediliyor. Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) ve Colorado Boulder Üniversitesi‘nden araştırmacı Raza Qazi, “Kablosuz sinir cihazı daha önce hiç elde edilmemiş kronik kimyasal ve optik nöromodülasyonu mümkün kılıyor” diyor. Nöromodülasyon merkezi sinir sisteminin kendisini modüle ve regüle edebilme becerisini vurgulamak amacı ile kullanılan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beyin hücrelerinin kontrolü ile hastalıklar tedavi edilebilir

Gerçekleştirilen bu atılımla beraber bilim insanları bu yöntem sayesinde kişilerin sinir hastalıklarında kullanılan ağır ilaç ve yöntemlerden uzaklaştırılabileceğini söylüyor. Beyin hücreleri kontrol edildiği takdirde kullanılan ilaçların yan etkisinden de insanların korunabileceği özellikle vurgulanıyor. Üretilen bu implant, LEGO’ya benzer yapısıyla dikkat çekiyor. Bu yapısının yanında Bluetooth özelliğine sahip bu minik beyin implantı, beyin içerisine girerek hedef bölgeye müdahalede bulunuyor. Akıllı telefonlarla kontrol edilen bu implant hedefe ulaştığında ilaç tedavisine başlıyor ve normalde uygulanan tedavi yöntemlerinin verdiği zarardan daha az zarar vererek tedaviyi sonuçlandırmayı sağlıyor.

İmplantın bir özelliği de ilaç haznesine farklı ilaçlar konulabilmesi. Yani tekdüze bir tedavi yerine farklı ilaçlar kullanılarak tedaviye alternatiflik sağlanabiliyor. Doktor ve mühendislerin 3 yıllık ortak çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu buluş insanlardan önce fareler üzerinde denenip başarılı sonuçlar elde etmiş. Şimdilerde ise insanlar üzerinde kullanılarak geliştirilmeye devam ediliyor.

Önümüzdeki yıllarda bu cihazın daha da geliştirilip birçok hastalığın tedavisi için etkin bir rol oynaması hedefleniyor.

İlginizi çekebilir

İnsanların hayatını kurtaracak robot hamam böceği