reklamı kapat

POPÜLER

Robot

Robot modelleri insan davranışını tahmin edebilir mi? [Video]

Otomasyon geleceğin işgücünü dönüştürme anlamında önemli bir adım olarak görülüyor. Robot ve insan arasındaki ayrımın yavaş yavaş kalkmasına da önemli bir işaret olarak yorumlanıyor.

Robotlar ve insanların arasında hala uyum sorunu buluyor. Birçok insanın mesleğini elinden alan bu robotlar insanlarla ne zaman uyumlu hale gelecekler? Bunun cevabını henüz veremiyoruz ancak MIT‘deki araştırmacılar robotların insanlarla uyumlu çalışmasını geliştirmek amacıyla bazı algoritmalar üzerinde çalışıyor. Robotların insan davranışlarını tahmin edememesi sorununa odaklanan araştırmacılar, yayınladıkları yukarıdaki video ile bir noktada robotların insan davranışını tahmin etmesini sağladı. Aslında bu oldukça önemli bir araştırma olarak karşımıza çıkıyor. Eğer kalabalık bir yolda yürüyor olduğunuzu düşünürseniz, size çarpan insanların varlığını da göz ardı etmezsiniz. Robotların insanların bile dikkat etmediği bu davranışları tahmin etmesi robot ve insan uyumunda önemli bir adım olarak görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsan davranışını tahmin edebilen robot algoritması

MIT araştırmacıları robotların insanların davranışlarını tahmin etmeleri için özel bir algoritma geliştirdiler. Bu algoritmaya göre robotlar, bir kişinin vücudundaki noktaların ortak sistemler gibi çalıştığını düşünmek yerine, daha önceki referans hareketlerine dayanarak çıkarım yapıyor. Yani hareket etmeye başlamış bir insanın ardından giden robot, insanın ani verdiği yön değiştirme kararına göre rotasını ayarlayabiliyor. Sonuç olarak yukarıda da söylediğimiz gibi bir robot bu algoritma sayesinde insanlardan daha dikkatli olacak. Daha önceki simülasyonlardaki robotlar ani hareketleri tahmin etme konusunda oldukça başarısızdı. Ancak bu algoritmayla artık karar değiştiren insanların hareketlerine göre robotlar da kendi yollarını yeniden konumlandırabiliyor.

Algoritmanın şu an için kullanımı pek mümkün durmuyor ancak fabrika ve depo robotlarında kullanıldığında oldukça faydalı olacağı düşünülüyor. İnsan çalışanlarla çarpışma ya da yaralanma riski olmadan çalışmayı sağlayacağı da beklenen faydalar arasında yer alıyor. MIT araştırmacıları jest ve mimik tanıma gibi etkileşimler için de bu prensibin kullanılabileceğinin altını çiziyor. Basitçe belirtmek gerekirse, robotlar insan davranışını bir bütün olarak anlamada daha iyi hale geliyor.