reklamı kapat

POPÜLER

Narin nesneleri kavrayabilen robot parmaklar [Video]

Hızla gelişen robot teknolojisi, araştırmacıları insana daha yakın robotlar yapmaya itiyor. Ancak bu göründüğü kadar kolay değil. Otomatik bir sistemin insan gibi nesneleri ayırt ederek ona uygun şekilde kavrama, tutma, taşıma gerçekleştirmesi bir parça zor. Ancak araştırmalar artık bunun rahatlıkla yapılabileceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz gün yayınladığımız her nesneyi kavraya bilen robot kol haberinden sonra bir benzeri de İsviçre merkezli EPFL (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne) araştırmacılarından geliyor. Daha ileriye yönelik bir proje geliştiren araştırmacılar, elektrostatik güç yardımıyla nesneleri nazik bir şekilde kavrayabilen robot parmaklar geliştirmeyi amaçlıyor.

Yumurta, içi su dolu balon ya da bir parça kağıt gibi, robotların tek bir kavramada parçalaması çok kolay olan nesneleri kavrayıp kaldırmaya yarayan prototipin şimdilik endüstriyel alanda kullanılması planlansa da bu tarz bir kavrama yeteneğinin insan görünümlü robotlarda da kullanılabilme ihtimali bir gerçek. Tıpkı bir balonun yünlü bir yüzeye uzun süre sürttükten sonra duvara yapışması gibi, voltaj geldikte sonra objeye yönelip elektrostatik güçle onu kavrayarak kaldıran parmaklar, kendi ağırlığının 80 katına kadar ağırlığı kaldırabiliyor. Objenin şekliyle ilgili ön bilgiye de ihtiyaç duymuyor.