reklamı kapat

POPÜLER

MIT’nin son projesi gerçeğinden farksız robot parmaklar

Daha fazla parmağınız olsun ister miydiniz? MIT çalışanları istemiş olacak ki ilginç bir icat geliştirmişler. Enstitünün Makine Mühendisliği Bölümü’nde görevli araştırmacılar, normal insan eline 2 parmak ilaveli robot bir eldiven geliştirdi. El bileğinin iki yanından uzayan robot parmaklara sahip eldiven, görünüşünün aksine, kullanımının bir hayli rahat olmasıyla dikkat çekiyor.

Robot eldiven, biyomekanik etkileşim prensibiyle çalışıyor. İlave iki parmak, diğer parmakların hareketlerini algılayarak, onlarla uyumlu bir şekilde kımıldıyor. Örneğin bir şişeyi kavradığınızda, diğer iki parmak da kavrama işlemine yardımcı oluyor. Robot eldiveni tanıtan Profesör Harry Asada, “Cihazı kullanırken robota özel bir talimat vermeniz gerekmiyor. Parmaklarınızı doğal bir şekilde hareket ettirmeniz yeterli. Robot parmaklar kendiliğinden harekete geçip işlev görmeye başlayacaktır” şeklinde eldivenin çalışma biçimini açıklıyor.

Robot eldiven şimdilik basit bir algoritmaya sahip. Üstelik cihazın hareket alanı da çok geniş sayılmaz. Ancak MIT ekibi, eldiveni bu kaba görüntüsünden kurtarıp daha işlevsel ve doğal bir görünüme kavuşturmak için kolları sıvamış durumda. Ekip ayrıca, robot eldivenin gelecekte kullanıcısına has el hareketlerini ezberleyip ona göre özel bir davranış biçimi geliştireceğini düşünüyor.

Giyilebilir teknolojinin her geçen gün farklı bir boyut kazandığı teknoloji dünyasında, robot eldivenin akıbetinin ne olacağı merak konusu.