reklamı kapat

POPÜLER

Sanal dünyayı “hissetmeyi” sağlayan akıllı eldiven [Video]

08 Haziran 2015

Sanal gerçeklik her ne kadar sanal ile gerçeği bir araya getirmeyi başardıysa da yalnızca görsel bir deneyim sunması nedeniyle tam olarak o dünyaya giriş yapmamıza engel oluyor. Bunun en büyük nedeni de dokunma hissinin olmaması. Elimizde tuttuğumuz silah veya dokunduğumuz çiçeği hissedemememiz atmosferi olumsuz yönde etkiliyor. Geliştirilen Gloveone isimli eldiven ise yapabildikleri sayesinde sanal dünyaya tam anlamıyla adapte olmayı sağlıyor.

Gloveone sanal gerçekliğin görüntü tarafıyla değil, his kısmıyla ilgileniyor. Örneğin sanal gerçeklik gözlüğümüz aracılığıyla bir elma gördüğümüzü varsayalım. Bu eldiven kullanılırken elmanın şekli ve dokusu hissedilebiliyor. Sensörler aracılığıyla nesneye dokunulduğunu anlayan sistem, parmaklara buna uygun olarak titreşimler gönderiyor. Bu sayede sanal dünyada herhangi bir nesneyle temasa geçildiğinde sanki gerçekten dokunuyormuş gibi bir his sağlıyor. 9 eksenli gelişmiş el algılama sistemine sahip olan eldivenin 800 mAh kapasiteli pili, 4 saat boyunca kullanım sunuyor. Kablolu olmasıyla gecikme süresini minimuma indiren Gloveone, düşük enerjili Bluetooth ile kablosuz olarak da bağlantı kurabiliyor. Her iki elde de kullanılabilen eldiven 10 parmakta ve 20 ayrı noktada dokunma hissi veriyor.

Söz konusu eldivene sahip olabilmek için Kickstarter sayfasında en az 199 dolarlık destek vermek gerekiyor. 150 bin dolar destek bekleyen ve şimdiye kadar 50 bin dolar toplamayı başaran proje başarıya ulaşmak için 31 gün içerisinde hedeflediği rakamı tutturmak istiyor. Proje başarıya ulaştığı takdirde kullanıcıların 2016’nın şubat ayında Gloveone’a sahip olacağı ifade ediliyor.

VİDEO

YORUMLAR