reklamı kapat

POPÜLER

HoloSuit sanal gerçeklik

Sanal gerçekliği “hissettiren” kıyafet: HoloSuit [Video]

Ready Player One filmindeki sanal gerçeklik kıyafetleri gerçek oluyor. HoloSuit, kullanıcılara erişilebilir bir alternatif sunuyor.

Kickstarter projesi olan HoloSuit, sanal gerçeklik cihazlarıyla kullanabileceğiniz bir kıyafet. Tüm vücut hareketini algılayıp bunu sanal ortama yansıtabilen bu kıyafetin üzerinde en az 26, en fazla da 36 yerleşik sensör ve 9 tane haptik geri bildirimler sağlayan cihaz yer alıyor. Tüm vücut hareketini sanal ortama kopyalayan sistem oradaki bildirimi vücuda yansıtarak kullanıcıların “hissetmesini” sağlıyor. Böylelikle sanal dünyada gerçekçi eğitimler alabilir, müzik enstrümanları çalabilir veya golf oynayabilirsiniz. Özel eldivenleri sayesinde el hareketlerini de detaylı olarak yansıtan sistem, gelişmiş bir kontrol sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsansı robotları da kontrol edebiliyor

Pantolon, ceket ve eldiven üçlüsünden oluşan kıyafet sadece sanal dünyada değil, gerçek dünyadaki zorlu görevlerde de kullanılabiliyor. İnsansı robotlar, bu kostüm sayesinde hareketlerinizi taklit edebiliyor. Geliştirici ekip, robotların bu kostümlerle kontrol edilerek arama kurtarma çalışmalarında kullanılabileceğini belirtiyor.

50 bin dolarlık Kickstarter hedefine ulaşan ürünü parça parça ya da bir bütün halinde almak mümkün. Ancak tüm seti beraber almak isterseniz 899 dolardan başlayan bir fiyatı gözden çıkarmak gerekiyor. Tek bir eldivenin 99 dolara satıldığı kampanyada ceket ve pantolonun her biri ayrı ayrı 299 dolara satılıyor. Kampanyanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Hedefine ulaştığı için kıyafetin kasım ayında bağış sağlayan kullanıcılara ulaştırılması planlanıyor.