reklamı kapat

POPÜLER

ossic x

6 milyon dolar bağış toplayan Kickstarter projesinin hazin sonu

Kickstarter‘da başarılı bir bağış süreci geçirdikten sonra batan ve ortadan kaybolan firmalar arasına Ossic de katıldı. Üst segment kulaküstü kulaklık modelleri için sadece Kickstarter’da 2,7 milyon dolar bağış toplayan firma battığını açıkladı.

Kickstarter’dan 2,7 milyon dolar, Indiegogo’dansa 3,2 milyon dolar bağış toplayan Ossic, sanal gerçeklik platformlarının performansını artmayı amaçlayan 3D ses deneyimi destekli kulaküstü kulaklık projesinin battığını duyurdu. Neredeyse 6 milyon dolarlık yatırıma karşın sanal gerçeklik teknolojisinin çok yavaş adapte olması ve bu alandaki pek çok girişimin de başarısızlıkla sonuçlanmasının kendi yatırımlarını zararladığı iddia edildi. Üretimde hala ciddi bir yatırıma ihtiyaç duyduklarını açıklayan firma tamamen iflas ettiğini ilan etti.

22 bin ön sipariş buhar oldu

Ocak 2017’de Ossic X modeli için 22 binin üzerinde ön sipariş alan firma, Ocak 2018’de sadece 80 adet kulaklığı bağışçılara ulaştırdı. Bu gönderilen kulaklıklar 999 dolar fiyatla satılan geliştirici seviyesindeki modellerdi. Bu gönderimle beraber firma aynı zamanda 2018 baharının sonlarına doğru seri üretime geçeceğini de müjdelemişti. Sonunda ise on binlerce ön siparişe karşın firma sadece 250 çift kulaklık üretti. Bunlarında sadece birkaç düzinesi Kickstarter bağışçılarına ulaşmayı başardı. Şirket sadece birikmiş ön siparişleri tamamlamak için dahi fazladan 2 milyon dolara ihtiyaç duyduğunu, ancak firmanın hiç parası olmadığını da belirtti. Ürünlerini alamayan bağışçılar ise firmaya dava açmak için bir Facebook grubu kurmuş durumda. Firmanın yaptığı resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.