reklamı kapat

POPÜLER

Milyonlarca dolar bağış toplayan Kickstarter projesi rezalete dönüştü

Kickstarter’ın rekor kıran projelerinden olan Coolest Cooler adlı soğutucu, fazlasıyla ilgi çekmiş ve pek çoklarını heyecanlandırmıştı. Fakat 13 milyon dolar bağışla büyük bir başarıya ulaşan proje sahipleri, işleri yüzüne gözüne bulaştırdı.

Sıradan bir soğutucu olmanın da ötesinde bünyesinde bulundurduğu mikserle yaz sıcaklarında kokteyl içmeyi sevenlerin dikkatini çeken Coolest Cooler, Bluetooth hoparlör ve akıllı telefon şarjı gibi birtakım ekstra özellikleriyle de gönüllerde taht kurmuştu. Fakat taşınabilir soğutucularını da alıp sahilde soğuk kokteyller içme hayalleri kuran müşterilerini hayal kırıklığına uğratan proje sahipleri, teslimat tarihini birkaç kez erteledi. Şimdi ise “hızlı teslimat” yapacağını iddia ederek zaten bağış yapmış olan müşterilerinden 97 dolar daha istediğini duyurdu.

Kickstarter’da kendilerini destekleyenlerin üçte ikisine halen soğutucuyu ulaştıramayan Coolest CEO’su Ryan Grepper, hızlı teslimat için 97 dolar ödenmesini teklif ettiği e-postasında içinde bulundukları durumu da etraflıca açıklıyor. Beklemedikleri engel ve sıkıntılarla karşılaştıklarını ve gecikmelerin bundan kaynaklandığını belirtirken Grepper, soğutucuyu kalan üçte ikiye göndermek için hiç paraları kalmadığını söylüyor. 97 dolar ödemek isteyenlere ürünü 4 Temmuz tarihinden önce teslim edeceklerini “garanti” ediyor. Tabii zorluklarla karşılaşıp anlayış beklediklerini ve ne olursa olsun o soğutucuyu kendilerini destekleyenlerle eninde sonunda buluşturacaklarını yazarken bir yandan da “Üretilmemiş bir ürünü maddi olarak desteklemek demek biraz da risk almaktır” gibilerinden laflar etmeyi de ihmal etmiyor. Ekstra ödeme fikrinin soğutucuyu hala alamamış olan müşterilerin fikri olduğunu da ekliyor.

Sonuç itibarıyla bu projeye destek verenlerin üçte biri soğutucularını aylar önce aldı fakat daha kalabalık ve öfkeli bir destekçi grubu halen beklemede. Kickstarter’ın rekortmen projelerinden birinin rezaletle sonuçlanmasının örneği olan durumun çok ciddi bir tarafı daha var: Motherboard‘un haberine bakılırsa CEO Ryan Grepper ölüm tehditleri bile alıyormuş. Coolest Cooler’ın Amazon üzerinden 400 dolara satıldığını da eklersek rezaletin boyutu ortaya çıkar. Ürün Amazon’da stoklarda görülüyor ve iki iş günü içinde de teslimat yapılacağı belirtiliyor.