reklamı kapat

POPÜLER

Milyoner olmak için internette bağış topluyor

Günümüzüde çeşitli projeleri hayata geçirmenin en popüler ve akılcı yollarından biri internet üzerinden bağış toplamak. Kickstarter ya da Indiegogo gibi internet siteleri pek çok girişimci için inanılmaz bir fırsat sunuyor. Ayrıca kullanıcıların da bu tarz sitelere bakış açısının oldukça pozitif olduğunu belirtmekte fayda var. Öyle ki sıradan bir patates salatası için bile bağış yapmaktan çekinmiyorlar. Peki ama söz konusu durum başka birini milyoner yapmak olsaydı?

Sony‘nin bile kendi fon toplama sitesini açtığı bir ortamda internet üzerinden yeni girişimler için kullanıcıların yardımını istemek oldukça mantıklı bir tercih. Yeterince ikna edici olursanız saçma gibi görünen bir proje bile başarıya ulaşabiliyor. İnternette dolaşan yeni bir bağış toplama projesi ise diğerlerinden biraz farklı. “Sosyal deney” olarak adlandırılan bu proje internet üzerinden toplanan bağışlarla bir yabancıyı milyoner yapmayı amaçlıyor.

Projenin kimin tarafından başlatıldığı ya da toplanan paranın nerede harcanacağı bilinmiyor. 90 gün boyunca sürecek olan bu deney insanların hiç tanımadıkları ve muhtemelen de asla tanışamayacakları biri için para verip vermeyeceğini ölçüyor. 28 Temmuz’da başlamış olan proje şu ana dek 11.864 dolar toplamayı başarmış durumda. Üç farklı bağış çeşidi sunan sosyal deneyde 9,99 dolar, 4,99 dolar veya 1,29 dolar bağış yapabiliyorsunuz. Ödeme yapmadan önce bu bağış seçeneklerinden birden fazla alarak miktarı artırabiliyorsunuz. Ödeme sırasında ise PayPal gibi herhangi bir aracı kurum kullanılmadan direkt kredi kartı bilgilerinin talep edildiğini de belirtelim.

Bu noktada proje bir parça şüpheli göründüğü için kullanıcıların iki kere düşünmesinde fayda var. İnternet sitesi üzerinden bağışları toplayan bu yabancı, paylaştığı videoda hedefine ulaştığı takdirde bir yılını 12 bölüme dağıtacak şekilde bir YouTube mini serisi oluşturacağını belirtiyor. Ne dersiniz, bir yabancıyı milyoner yapmak için bağışta bulunur muydunuz?