reklamı kapat

POPÜLER

Yunanistan’ı Indiegogo kampanyası kurtaracak

Son günlerde Yunanistan yaşadığı finansal krizle gündemde. Ekonomik açıdan geleceği hiç de parlak görünmeyen ülkenin ihtiyaç duyduğu yardım ise hiç beklenmedik bir yerden, Indiegogo‘da açılan bir bağış kampanyasından gelebilir.

Kulağa garip gelse de aslında durum tam olarak böyle. Hatta daha önce Kickstarter‘da patates salatası için bağış toplandığına şahit olmuş kullanıcılar için bu durum mantıklı bile gelebilir. Ünlü fon toplama sitesi Indiegogo’da Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik çöküntü için “finansal krizden kurtarma paketi” projesi açılmış durumda. İşin ilginç yanı bu kampanyayı başlatan kişinin bir Yunan değil, bir İngiliz olması.

Londra’da yaşayan Thom Feeney, 1,6 milyar euroluk hedefi olan Indiegogo kampanyasının Avrupa Birliğine üye ülkelerdeki her vatandaştan 3 euro bağış topladığı takdirde rahatlıkla başarıya ulaşabileceğini düşünüyor. Haksız da sayılmaz. Üstelik kampanyanın yayılması durumunda diğer ülkelerden de beklenmedik bağışlar gelebilir.

Hedeflediği miktar her ne kadar “uçuk” olsa da Feeney üç günde 30 binin üzerinde kişiden, 600 bin euronun üzerinde bağış toplamayı başardı. Hatta insanların kampanyaya yoğun ilgisinden dolayı Indiegogo server’larının bir parça zorlandığı belirtiliyor. Feeney’in topladığı bağışları Yunanistan’a nasıl ulaştıracağı bir muamma. Ayrıca hayırsever İngiliz durumun kesinlikle ama kesinlikle bir şaka olmadığının altını çiziyor. Oldukça kısıtlı bir süresi olan Indiegogo projesine buradan ulaşabilirsiniz.