reklamı kapat

POPÜLER

SEAT’ın ilk SUV’u ATECA’nın sanal gerçeklik teknolojisiyle üretimine tanık olun [Video]

Sanal gerçeklik teknolojisini üretim bandına taşıyan SEAT’ın, ilk SUV modeli ATECA’nın sanal gerçeklik teknolojisiyle tasarlanan proje aşaması sizlerle.

Günümüzde oyun sektörünün yanı sıra, medikal ve bilimsel araştırmalarda da yaygın olarak kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi otomobil üreticilerinin de ilgisini çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz süreçte Jaguar ve Land Rover’in showroomlarda müşterilere kolaylık sağlamak için sanal gerçeklik teknolojisin kullanacağının sizlerle paylaşmıştık. Bu süreçle birlikte sanal gerçeklik teknolojisini üretim bantlarında da yer veren üreticilerinde isimilerini yavaş yavaş duyulmaya başladı. SEAT, ilk SUV modeli ATECA’nın tüm tasarım sürecinde sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak, aylarca süren bu süreçte ciddi derecede zaman kazanımı sağladı ve bu teknolojiyi kullanan ilk otomobil markalarından biri oldu.

SEAT tasarımcılarına göre sanal gerçeklik teknolojisi otomobil tasarım sürecinde iş yükünü ve harcanan zamanı yüzde 30 oranında azaltıyor. Geliştirilen sistemle birlikte tasarımcılar, bilgisayar yardımıyla akıllarındaki otomobili sanal gerçeklik ortamında görebiliyor, dokunabiliyor hatta istedikleri değişiklikleri de anında yapabiliyor. ATECA’nın ilk çizimlerinden seri üretime geçilmesine kadar geçen üç yıl boyunca, tüm tasarım sürecinin sanal gerçeklik ortamında hazırlandığı, bu süre boyunca otomobilin her santimetresinin defalarca kontrol edildiğini ve sanal tasarım sürecinde 800‘e yakın iyileştirme yapıldığı belirtiliyor.

YORUMLAR