reklamı kapat

POPÜLER

Crytek ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden Türkiye’nin ilk sanal gerçeklik merkezi

Sanal gerçeklik teknolojisi üzerine Türkiye’deki ilk adım atılıyor ve Crytek ile Bahçeşehir Üniversitesi güçlerini birleştirerek VR First adlı programı hayata geçiriyor.

Sanal gerçeklik cihazları yavaş yavaş son kullanıcılar için ön siparişleri almaya başlamış olsa da cihazlar tek başına bir anlam ifade etmiyor. İçerik ihtiyacını göz önünde bulundurunca projeler geliştiren yazılımcıların ise bu alana büyük yatırımlar yapması gerekebiliyor. Biraz cesaret kırıcı olan bu durum ise Crytek ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle ortadan kalkıyor. Türkiye’nin ilk sanal gerçeklik merkezini kurarak VR First programını başlatan ortaklık, VR geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu tüm profesyonel donanıma ulaşmasını amaçlıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde yer alan bu merkezde AMD, Logitech ve MSI gibi büyük firmaların desteğiyle geliştiriciler, son teknoloji donanım ve VR ekipmanları kullanarak CryENGINE teknolojisi sayesinde projeler geliştirebilecek.

Tıpkı bir kütüphane gibi işleyeceği belirtilen sanal gerçeklik merkezinde çalışmalar yapmak için resmi siteden projenizle başvuruda bulunabilirsiniz. Merkezi kullanmak için Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi olma zorunluluğunun bulunmadığını da belirtelim.