reklamı kapat

POPÜLER

Gerçeklik hissini sonuna kadar yaşatan oyun parkları geliyor [Video]

Sanal gerçeklik kanadında her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta Oculus Rift’in final sürümünün 2016’nın başlarında geleceğini öğrenmiştik. Bu seferki gelişme ise gözlüğü takıp olan biteni seyretmekle değil, doğrudan yaşamakla ilgili.

Sanal gerçeklik gözlüklerine anlam kazandıracak bir durumla karşı karşıyayız. “Etrafta olup biteni yaşamak varken oyun oynamak niye?” parolasıyla yola çıkan The Void isimli proje, sanal gerçeklik teknolojisini “gerçek” ortama aktarıyor. Oyun parkı olarak hizmet verecek olan The Void, oyun oynarken çevredeki nesneleri, ortamı, atmosferi gerçekmiş gibi oyunculara hissettirmeyi amaçlıyor. Bunun için birçok farklı tema üzerine kurulan oyun odalarında bu temalara uygun atmosfer sunuluyor. Örneğin sanal gerçeklik gözlüğünde gördüğünüz ortam sisli ve yağmurlu bir atmosfere sahipse, dışarıdan sis ve su püskürtülerek aynı hissi yaşamanız sağlanıyor.

The Void oyun parkının keyfini tek başına çıkarabileceğiniz gibi, arkadaşlarınızla takım halinde sanal düşmanlara karşı savaş da verebiliyorsunuz. İlk hizmetini kısa bir süre Utah’ta vermeye hazırlanan The Void geliştiricileri, ileride dünyanın çeşitli yerlerine de sanal gerçeklik parklarını götürme niyetinde. Umarız bir an önce ülkemize de uğrarlar. Çocukken Tatilya’nın gizemli odalarında kendini kaybetmiş bir nesil olarak, The Void’da neler yapabileceğimizi hayal etmek bile heyecan verici.