reklamı kapat

POPÜLER

210 derece görüş açılı ve QHD çözünürlüklü VR cihazı [Video]

Payday, Syndicate, Brothers: A Tale of Two Sons gibi oyunlara imza atan Starbreeze, sanal gerçeklik dünyasına adım atmaya hazırlanıyor. Oyun geliştiricisinin sanal gerçeklik cihazı ultra geniş açılı görüş açısı ve yüksek çözünürlüğüyle dikkat çekiyor.

Sanal gerçeklik dünyası her geçen gün türeyen yeni cihazlar sayesinde nihayet “gerçek” olmaya başladı. Özellikle önümüzdeki yıl final sürümüyle pazara girecek olan Oculus Rift‘ten sonra işler iyice ciddiye binecek. Bir yandan Oculus Rift’i beklerken bir başka sanal gerçeklik cihazıyla daha karşı karşıyayız. Starbreeze imzalı sanal gerçeklik gözlüğü oldukça iddialı özelliklere sahip.

StarVR isimli cihaz ilk etapta 210 derecelik geniş görüş açısıyla dikkat çekiyor. Bu noktada Oculus’un 100 derece görüş açısı sunduğunu not düşmekte fayda var. Sanal gerçeklik denen olgunun “sanal” olanı “gerçek” gibi aktarmak için var olduğunu düşünürsek bu epey önemli bir gelişme. Bunun yanında iki adet 5,5 inçlik QHD panele sahip olan cihaz, daha geniş açıklığa ve daha kısa odak uzunluğuna sahip fresnel lens ile donatılmış.

Bir oyun geliştiricisi olan firmanın kullanıcılara sunacağı içerik de elbette oyun ağırlıklı olacak. StarVR konu hakkında “spoiler” vermek istemiyor ancak ilk işlerinin, üzerinde çalıştıkları yeni Walking Dead oyununu bu platforma aktarmak olacağını belirtiyor. Henüz prototip aşamasındaki StarVR’ın çıkış tarihi ve fiyat bilgileri henüz belli değil.

YORUMLAR