reklamı kapat

POPÜLER

Huawei’den Gear VR rakibi sanal gerçeklik gözlüğü

2016 yılı tam anlamıyla sanal gerçeklik cihazlarının yılı oluyor desek abartmış olmayız sanırım. PlayStation ve PC platformu için birer birer çıkmaya başlayan VR cihazlarının yanında akıllı telefonlar için de bir birçok sanal gerçeklik gözlüğü piyasaya sunuluyor. Özellikle Samsung’un Gear VR‘ı tanıtmasıyla birlikte öne çıkmaya başlayan mobil sanal gerçeklik cihazları arasına bir yenisi daha ekleniyor. Henüz geçtiğimiz günlerde Huawei P9‘u tanıtan Çinli şirket, şimdi de sanal gerçeklik pazarına Huawei VR ile giriş yapıyor.


huawei-vr-03
Şangay’daki etkinlikte tanıtılan ve tasarım olarak Gear VR’ı andıran Huawei VR’ı kullanabilmek için Huawei P9 veya Huawei Mate 8 cihazlarından birine sahip olmak gerekiyor. Cihazla birlikte gözlük kullanılamıyor ancak lenslerin -7 derece miyopa kadar uyum sağlayabildiği belirtiliyor. 360 derece ses sunan ilk VR cihazı olma iddiası taşıyan cihazda diğer VR gözlüklerinde olduğu gibi geri tuşu, ses açma-kapama tuşu ve dokunmatik panel yer alıyor. Sadece 20 milisaniye gecikmenin yaşandığı ve 95 derece görüş açısı sunan cihazda gözleri koruması amacıyla mavi filtrenin kullanıldığı ifade ediliyor. Bu arada Samsung Gear VR’ın 96 derece, HTC Vive’ın 110 derece açı sunduğunu hatırlatmakta fayda var.

huawei-vr-04
Huawei VR‘ın asıl dikkat çeken noktası ise çıkışla birlikte gelen içeriği. Yaklaşık 4 bin adet ücretsiz video, 40 oyun, 350 panaromik fotoğraf ve 150 panaromik tur ile birlikte gelen cihazda tüm bu içeriklerin ücretsiz olarak sunulması ise çok büyük bir artı. Çıkış tarihi ve fiyatı bilinmeyen cihazla ilgili bu detayların önümüzdeki dönemlerde açıpa çıkması bekleniyor. Huawei VR‘a ait fotoğraflara haberin girişinde yer alan galeriden ulaşabilirsiniz.