reklamı kapat

POPÜLER

gear vr 4

Samsung’un sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR, Note 4’ün en iyi dostu olacak

IFA 2014’te düzenlediği Unpacked etkinliğiyle amiral gemilerini ardı ardına tanıtan Samsung, ilk sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR’ı da sonunda görücüye çıkardı. Bu alandaki ilk hamleyi Cardboard gözlüğüyle gerçekleştiren Google’dan sonra Samsung’un Gear VR’ı da akıllı telefonla çalışan ve fiyatı yüksek tutmadan tüketiciye ulaşmayı hedefleyen bir gözlük olarak tanıtıldı. Ancak gözlüğün uygun fiyatla çıkması beklense de, sadece Galaxy Note 4 ile çalışıyor olması bu işin pahalıya patlamasına neden olacak gibi.

gear vr 4
Galaxy Note 4’ün 5,7 inçlik Quad HD Super AMOLED ekranından faydalanarak 3 boyutlu sanal deneyim yaşatan cihaz, ayrıca Note 4’ün ivme ölçer, jiroskop ve manyetik sensör gibi teknolojilerinden de destek alıyor. Cihazın kullanımı da bir hayli basit. Note 4’ü gözlüğün içindeki yuvaya yerleştirip kapağı kapatmanız yetiyor. Cihaz telefonla eşleşerek film izleme, oyun oynama, 360 derecelik video görüntüleme imkanı tanıyor. Ergonomik bir tasarıma sahip olan gözlük başınıza rahatça oturarak tamamen sanal gerçeklik deneyimine odaklanmanıza imkan veriyor.

gear vr 4
Bir sene içinde hızla genişlettiği giyilebilir teknoloji serisinde ilk defa başka bir firmayla iş birliğine giden Samsung, sanal gerçeklik alanında şu anda en popüler isim olan Oculus ile çalışmış. Ancak Cardboard ile karşılaştırdığımızda Samsung’un bu alanda büyük bir yenilik sunup sunmadığı tartışılır. Görünüşte Gear VR’ın tek avantajı ergonomik tasarımı ve elinizde tutmadan kullanmaya imkan veren elastik bandı. Ancak Samsung, gözlükle kullanılacak içeriğe Google’dan daha fazla önem veriyor. Örneğin Gear VR’da oyun kumandası da kullanarak çeşitli oyunlar oynayabiliyorsunuz. Tabii Cardboard’un Google için hobi niteliğinde bir proje olduğunu düşündüğümüzde bu durum çok da şaşırtıcı değil.

Cihazı yakında ofisimizde görmeyi ve deneyimlerimizi sizinle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.