reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’un sanal gerçeklik başlığı Gear VR’ın ilk görüntüsü sızdı

Yaklaşık bir ay önce Samsung‘un Oculus‘la iş birliği içinde bir sanal gerçeklik başlığı geliştirmeye başladığını öğrenmiştik. Aradan çok geçmeden başlığın görselleri internete sızdı. Daha önce başlığın Gear VR adını alabileceği söyleniyordu, görsellere de bakılırsa Samsung, cihaza gerçekten bu adı verecek. Görsellerle birlikte sızan bilgilere göre, Samsung bu Gear VR’ı eylül ayında düzenlenen IFA 2014’te Galaxy Note 4 ile birlikte tanıtacak.

Daha önce de belirtildiği üzere, Gear VR Oculus Rift gibi tek başına çalışan bir başlık değil. Gear VR’ı kullanmak için USB 3.0 üzerinden bir Galaxy cihazın başlığa bağlanması gerekiyor. Kullanıcının başını takip etmek için Gear VR, Galaxy cihazdaki ivme ölçer ve jiroskoptan faydalanıyor, ayrıca görüntü de cihazın ekranı üzerinden iletiliyor. Samsung’un üst düzey cihazlarında AMOLED ekran kullanıldığından, kullanıcılar görsel deneyimin kaliteli olmasını bekleyebilirler.

Samsung çift cihazlı stratejiyle hem başlığın fiyatını düşük tutmayı, hem de Galaxy cihazların kitlesini genişletmeyi planlıyor. Gear VR’ın fiyatına ek olarak, kullanıcıya çevresini görebilme imkanı vermesi de bir başka avantajı. Gear VR üzerindeki bir düğmeye bastığınızda cihaza bağlı telefonun kamerası devreye giriyor ve içinde bulunduğunuz mekanı sanal gerçeklik görüntüsünün yanında görebiliyorsunuz. Böylece etrafa çarpma veya düşme tehlikesi azalıyor.

Yine sızan bilgilere göre, Gear VR’ın donanımı Samsung eseriyken, yazılımı Oculus’un elinden çıkacak. Ayrıca Samsung’un resmi duyuruyu takiben SDK’yı geliştiricilere açması ve Samsung uygulama mağazasına Gear VR’a özel bir bölüm eklemesi bekleniyor. Cihazın fiyatına ilişkin bir bilgi ise hala yok.

YORUMLAR