reklamı kapat

POPÜLER

Dubai, iklim kontrollü bir “şehir” inşa edecek [Video]

Gösteriş kelimesinin tanımlamaya yetmediği yapıları ve aşırı sıcak iklimiyle bilinen Dubai, dünyadaki iklim kontrollü ilk şehri inşa edecek. İçinde bir alışveriş merkezi; bir kapalı tema parkın yanı sıra, klima kontrollü açılabilir alanlar bulunması planlanan yapıda, 7 km’lik yürüyüş alanı da yer alacak; böylece yapının içinde Dubai’nin 50 dereceyi bulan sıcaklarına maruz kalmadan haftalarca konaklamak mümkün olacak.

Mall of the World adı verilen yapıda, 280 bin kilometre karelik sağlık ve eğlence alanı bulunacak. Yılda 180 milyon ziyaretçi çekmeyi hedefleyen dev yapıda, 4,5 milyon metre karelik alanda 100 otel bulunacak. Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum’um açıklamasına göre, yapıda sınıfının en iyisi hizmetlerin hoş bir ortamda sunulması hedefleniyor.

Projenin bütçesi veya tamamlanma tarihi henüz açıklanmadı; ancak Mall of the World akıl almaz derecede müsrif bir proje gibi görünüyor. Aşırılıklara yabancı olmayan bir emirlik için dahi fazla kaçan bu yapıya, hele de dünyadaki su, gıda ve enerji kaynakları tükenirken ne kadar kaynak harcayacağını tahmin etmeyi dahi istemiyoruz.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER