reklamı kapat

POPÜLER

Intel’den sensörsüz, kablosuz, kumandasız VR gözlüğü

Intel, kullanmak için akıllı telefon veya bilgisayar bağlantısı gerektirmeyen sanal gerçeklik gözlüğü Project Alloy‘u tanıttı. Tamamen kablosuz, kendi işlemcisi ve kendi pil modülüne sahip olan gözlük, Intel’in geliştiriciler konferansı Intel Developer Forum‘da duyuruldu.

Samsung’un Gear VR sanal gerçeklik gözlüğü ve benzeri modellerin bir adım önüne geçerek, tamamen kablosuz çalışabilen ve akıllı telefona ihtiyaç duymayan sanal gerçeklik gözlüğünü tanıtan Intel, dışarıdan algılayıcı veya sensör takibini de gerektirmiyor. Project Alloy, içinde bulunduğu odayı kendisi tarayabildiği gibi kullanıcının parmaklarını da algılayarak sanal dünyada fiziksel olanı birbirine harmanlıyor. Intel CEO’su Brian Krzanich da cihazı, fiziksel dünyadaki objeleri sanal gerçeklik dünyasına taşıyabilen birleştirilmiş bir gerçeklik olarak tanımlıyor.

Project Alloy
“Hepsi bir arada sanal gerçeklik” çözümü olarak nitelendirilebilecek Project Alloy, Intel RealSense teknolojisini kullanıyor. Gerçek objelerle sanal dünyayı harmanlayan bu teknoloji, sanal gerçeklik gözlüğüne entegre edilmiş olan Intel RealSense kameraları sayesinde mümkün oluyor. Odanın içinde ekstradan bir kurulum gerektirmiyor. Project Alloy’un bu anlamda, HTC Vive gibi bir modeldense Microsoft’un HoloLens’ine daha yakın bir donanım olduğunu söylemek mümkün. Zaten Microsoft’un Windows Holographic platformu da Alloy’un donanımında kilit bir rol oynuyor.

Windows’un Holographic platformu önümüzdeki yıl tüm Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda kullanıma açılacak. Ek olarak Intel de AR (artırılmış gerçeklik) ve VR’ı (sanal gerçeklik) birleştiren Project Alloy’u ve açık kaynaklı programlama arayüzünü (API) önümüzdeki yıl geliştiricilerin ve Intel iş ortaklarının hizmetine sumayı hedefliyor.

San Francisco’da düzenlenen Intel Developer Forum sahnesinde demosu yapılan sanal gerçeklik gözlüğü hakkında donanım olarak aslında çok detaylı bilgi bulunmuyor. Öyle görünüyor ki üçüncü parti geliştiricilere açıldıktan sonra ortaya çıkacak ürünleri görmeyi bekleyeceğiz.