reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Rift’in final sürümü ve yeni kontrol cihazı tanıtıldı

Önce bir Kickstarter projesi olarak başlayan fakat yoğun ilgi görmesi ve Facebook tarafından satın alınmasıyla sanal gerçeklik gözlükleri piyasasına yön verecek kadar büyük bir konuma gelmeyi başaran Oculus Rift’in son versiyonu nihayet kendini gösterdi.

Bir süre önce çıkış tarihi olarak 2016’nın ilk çeyreğinin gösterildiği fakat son tasarımı konusunda herhangi bir bilgiye yer verilmeyen Oculus Rift, şirketin son tanıtımında yakından görüntülendi. Önceki sürümlere göre çok daha hafif ve taşınabilir bir yapıda olan final sürümde dahili kulaklık, kafa hareketlerini takip eden sensörler ve gözler arasındaki yatay mesafeyi ayarlayabilen bir sistem yer alıyor.

Oculus Rift ile oyun oynarken daha rahat bir kontrol deneyimi sağlayabilmek adına duyurulan Oculus Touch iki parçadan oluşan yapısı sayesinde oyun sırasında iki elde kullanılabiliyor. Bir gamepad’in ikiye bölünmüş hali gibi görünen cihazda analog çubuğu ve tuşlar yer alıyor. Bunun yanında el hareketlerini de takip ederek oyuna aktarılmasını sağlıyor.

Çıkış döneminde Oculus Rift’e özel oyunların geleceğinin müjdesini veren Oculus, Microsoft ile yapılan ortaklığı da duyurdu. Söz konusu ortaklığa göre Oculus Rift’i satın alan kullanıcılara Xbox One kontrol cihazı verilecek ve ayrıca cihaz Windows 10 ile uyumlu olarak sorunsuzca kullanılabilecek.