reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Tasarım sürecinde yeni seviye; Hyundai, sanal gerçeklik teknolojisini üretime getiriyor

Sanal gerçeklik deneyimi her geçen gün farklı alana nüfuz ederken, Hyundai de otomobil üretim sürecinde bu teknolojiyi merkeze almaya hazırlanıyor.

Advertisement

Hyundai, yeni teknolojiler ve araç geliştirme alanlarındaki hamlelerine hız kesmeden devam ediyor. Otomotiv endüstrisine sürekli olarak katkıda bulunan Koreli üretici, yeni nesil Sanal Gerçeklik (VR- Virtual Reality) sistemi sayesinde tasarım süreçlerini hızlandırırken kaliteyi de artırmayı hedefliyor. Markanın Güney Kore’deki Namyang Ar-Ge Merkezi’nde tanıtılan yeni sistem, gelecekteki modellerin tasarımlarına doğrudan etki ederek özellikle birden fazla tasarımcının aynı anda çalışmasına olanak sağlayacak. Bu sistem sayesinde, tasarım süreçlerinde yüzde 20 zaman tasarrufu hedefleyen Hyundai aynı zamanda yıllık Ar-Ge maliyetlerinde de yüzde 15’e varan azalma elde edecek.

Hyundai için sanal gerçeklik deneyiminin katkıları

Ar-Ge için yapılan 12,8 milyon dolarlık yatırımın bir parçası olan VR sisteminde, gerçek zamanlı kontrol mekanizması için 36 adet hareket izleme sensörü bulunuyor. Her bir mühendis aracın üzerindeki parçayı aynı anda geliştirebiliyor ve sürece ortak olabiliyor. Böylelikle işbirliği sayesinde kalite kontrolü güçlendirilirken aynı zamanda tasarımın geliştirilmesi için daha az zaman harcanmış oluyor. Sistem; iç ve dış tasarım öğelerini, aydınlatmayı, renkleri, kullanılacak tüm malzemeleri ve hatta sanal ortamları anlık olarak simüle edebiliyor. Ayrıca, Hyundai geliştirme ekiplerinin kapılar, bagaj kapakları, motor kaputları ve ön cam silecekleri gibi araç bileşenlerinin tüm çalışma prensiplerini yakından takip etmelerini sağlıyor. VR sistemi, araç ergonomisi ve aerodinamizm üzerinde de bir takım test olanağı da sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hyundai Motor Group Araştırma ve Geliştirme Bölümü Başkanı Albert Biermann ise; “Sanal geliştirme süreci, üretim aşamalarını hızlandırmak ve ayrıca müşterilerimizin ihtiyaçlarına değişimlerine anında tepki vermek için gerekli bir adım. Yeni nesil sanal teknolojileri kullanarak mobilitede rekabet gücümüzü artırmak istiyoruz. Ayrıca, Ar-Ge yatırımlarımıza devam ederek kaliteyi ve karlılığı artıracağız” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Bağımsız sanal gerçeklik teknolojisi