reklamı kapat

POPÜLER

Porsche ve Hyundai ortaklıklı yatırım ile hologram teknolojisi asfalta geliyor!

WayRay adı verilen yeni bir oluşuma önemli miktarda yatırım yapan Porsche ve Hyundai, sürüş deneyimini masalsı derecede etkileyecek bir işe imza atmaya hazırlanıyor.

Nesnelerin interneti ve sanal asistanlarla birlikte otomobile entegre olma aşamasında olan popüler teknolojilerden birisi de artırılmış gerçeklik. Özellikle dördüncü ve beşinci seviye otonom sürüş teknolojileriyle birlikte kullanıcıların araç içerisindeki alışkanlarının değişmeye başlayacak olması, bu teknolojisi yaşam alanını zenginleştirme konusunda çok cazip hale getiriyor. Gerçekleştirilen fuarlarda örneklerini de çokça görmeye başladığımız bu teknolojiye çok farklı bir bakış açısıyla yaklaşan Porsche ve Hyundai, daha çok otomobil kullanma zevkini artırmaya yönelik bir ortaklık hamlesine girdiğini duyurdu. WayRay adı verilen yeni bir girişime önemli yatırım gerçekleştiren ikili otomobil tutkunlarının gönlünü şimdiden kazanacak gibi görünüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanım hedefi 2020

Ortaklıkla ilgili detaylardan önce adını pek çoğumuzun ilk duyduğu WayRay şirketinin odaklandığı noktadan bahsetmek gerekiyor. Teknolojilerini otomobillerde sunulan baş üstü ekran (head-up display) bazında gerçekleştirme gayretinde olan bir ekip tarafından yönetilen marka, bu sisteme hiç olmadığı kadar etkin bir entegrasyon yapma arayışında. Hologram ile sanal gerçeklik teknolojisinin harmanlandığı bir yapının dile getirildiği projede çok farklı fonksiyonlar kullanıma sunulabilecek. İleride karşılaşabileceklerimiz arasından birkaç tanesini bizlere örnek olarak paylaşan Porsche, oyunlardan hatırladığımız zaman karşı yarışlardaki sanal otomobili gösteriyor bizlere. Bu ekran aynı zamanda pist üzerinde yapılan dereceleri, günlük kullanım verilerini ve mevcut park alanlarını da yüksek çözünürlükte sürücüye yansıtabiliyor. Bunlara ek olarak yaklaşmakta olan hava durumunun etkileyici görseller üzerinden tematik şekilde yola yansıtılması da hayranlık uyandıran parçalardan birisi olacak. Yaklaşık 250 kişilik bir ekipten oluşan WayRay, 2020 yılına gelindiğinde sistemin ilk örneklerini seri üretim otomobillerde göstermeyi amaçlıyor.