reklamı kapat

POPÜLER

Nesnelerin interneti

Nesnelerin interneti rehberi [2018]

 - Güncelleme: 20 Eylül 2018 23:04

Nesnelerin interneti altyapısı gün geçtikçe kapsama alanını artırıyor. Günlük yaşamımızın bir parçası olan standart ürünleri internete bağlanır halen getiren altyapı, hayatımızı çok daha kolay ve bağlı hale getiriyor.

Artık hemen her ürünün akıllandığı günümüzde, nesnelerin interneti dünyasına girmek de hiç olmadığı kadar kolay. Temel internet bağlantısıyla evinizi ya da iş yerinizi kolaylıkla gelişmiş hale getirmek elinizde. Güncel teknolojiler ile çevrenizdeki hemen her objeyi telefonunuzdan veya akıllı telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Ancak burada karşımıza çok fazla ürün seçeneği çıkıyor. Bu konuda sizlere en iyilerini seçmek için yol gösteriyor olacağız. Yaşam alanlarınızı tam anlamıyla geleceğe taşımaya ya da diğer bir deyişle akıllandırmaya hazır mısınız?

Nesnelerin interneti

LittleBits Smart Home Kit  

Nesnelerin interneti dünyasına girişte hazır ürünlere mecbur değilsiniz. Sürece devrimsel bir yaklaşım getiren LittleBits, Smart Home Kit ile kendi sistemlerinizi kurmanıza imkan tanıyor. İçerisinden gerekli tüm elektronik parçalar çıkan Smart Home Kit, yaşam alanınızdaki standart objeleri internete bağlayarak akıllı hale getiriyor. Sürece “buluş yapma” mantığıyla yaklaşan ürün, hayal gücünüze bağlı olarak birçok farklı amaç için kullanılabiliyor.

Fiyat: 250 dolar

Nesnelerin interneti

Grove IOT Başlangıç Seti  

Nesnelerin interneti altyapısı için hazırlanan özelleştirilebilir bir diğer ürün de Grove IOT Başlangıç Seti. Herhangi bir lehim ya da özel bağlantı gerektirmeden devreler kurmanıza imkan tanıyan set, Arduino UNO üzerine kuruluyor. İçerisinden ihtiyaç duyacağınız birçok parça çıkan ürün, Grove Base Shield üzerine Grove sokete sahip modülleri bağlayarak hızlıca devre kurmanız mümkün kılıyor. Bu devreler ile standart ürünler akıllı hale getirilebiliyor.

Fiyat: 766 TL

Nesnelerin interneti

FIBARO Button Multicontroller

Nesnelerin interneti altyapısında birçok akıllı ürün yer alıyor. Bunların kontrol edilmesi için hazırlanan FIBARO Buttom Multicontroller, HomeKit destekli her cihazla çalışıyor. İnternete bağlanan her ürün ve özelliği için programlanabilen buton, farklı kombinasyonlara da destek veriyor. Örneğin tek basma ile ışık açılırken, iki basma ile perdeler indirilebiliyor. İstenilen her yere konumlandırılabilen ürün, akıllı evler için çok kullanışlı duruyor.

Fiyat: 580 TL

Nesnelerin interneti

Incipio CommandKit Smart Light Bulb Adapter  

Günümüzde satılan birçok akıllı ampül bulunuyor. Ancak bu ürünlerin fiyatları oldukça yüksek olabiliyor. İşte bu bu noktada karşımıza çıkan Incipio CommandKit Smart Light Bulb Adapter, bünyesine bağlanan standart ampulleri de akıllı hale getiriyor. HomeKit desteğiyle iPhone ve Apple Watch üzerinden kontrol edilebilen cihaz, dijital asistan Siri’ye vereceğiniz sesli komutlarla hem açma / kapatma hem de ışık gücünün değiştirilmesine izin veriyor.

Fiyat: 40 dolar

Nesnelerin interneti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Philips Hue Lightstrip Plus  

Akıllı aydınlatma denildiği zaman akla ilk olarak Philips geliyor. Firmanın Hue ailesinde yer alan Lightstrip Plus, evinize 16 milyon renk getiriyor. Esnek bir LED aydınlatma şeridi olan ürün, HomeKit desteğiyle Apple ürünleriyle kontrol edilebiliyor. 1600 lümen gücünde olan ışık, ek parça satın alınarak uzatılabiliyor. Müzik ya da filmler ile senkronize çalışabilen Lightstrip Plus, bulunduğunuz ortamın havasını rahatlıkla değiştirebiliyor.

Fiyat: 369 TL

Nesnelerin interneti

Eve Light Switch  

Akıllı evlerde ışığı açıp kapatmak için fiziksel bir etkileşim gerekmiyor. Akıllı bir ışık anahtarı olan Eve Light Switch, aydınlatma sistemini uzaktan yönetmenize imkan tanıyor. İnternete bağlanan cihazla tek bir dokunuş ile ışıkları açıp kapatabiliyorsunuz. HomeKit desteği bulunan ürün, otomatik olarak da çalışabiliyor. Yani ürün belirli saatlerde otomatik olarak ışıkları açıp kapatabiliyor. Bu da onu çok konforlu bir seçenek yapıyor.

Fiyat: 50 dolar

Nesnelerin interneti

Logitech Circle 2

Artık evlerin güvenliğini sağlamak da çok kolay. Burada en gelişmiş çözümlerden olan Logitech Circle 2, evinizi içeriden veya dışarıdan güvenli hale getiriyor. İnternete bağlanan kamera, konumlandırıldığı yerin sürekli olarak izlenmesine imkan tanıyor. Gece görüş özelliği bulunan ürün, hareket algıladığı zaman bildirim de yapabiliyor. Yüksek kaliteli video ve ses kaydı yapabilen kamera, ufak boyutlarıyla dikkat çekiyor ve yağmurdan etkilenmiyor.

Fiyat: 2.100 TL

Nesnelerin interneti

Yale Assure Lock SL

Artık evlerin kapıları dahi akıllı hale getirilebiliyor. İşte bu noktada karşımıza çıkan Yale Assure Lock SL, yine HomeKit destekli bir kapı kilidi. İnternete bağlanan ürün, kişilerin iPhone, iPad ya da Apple Watch üzerinden kapılarını kilitlemesine veya kilidi açmasına imkan tanıyor. Aynı zamanda şifre ile girişe de izin veren kilit, anahtar taşıma derdini tamamen ortadan kaldırıyor. Gelecekte anahtarların yeri bulunmuyor.

Fiyat: 199 dolar

Nesnelerin interneti

August Doorbell Cam Pro  

Akıllı ürünlerin en ilginçlerinden birisi de kesinlikle August Doorbell Cam Pro modeli. Ürün temel olarak kameraya sahip bir akıllı kapı zili. İnternete bağlanan Pro, evde olmadığınız zaman dahi kapınıza gelen kişileri gösterebiliyor. Biri kapınıza geldiği an bildirim yapan ve görüntüsünü aktaran cihaz, 24 saatlik kapı hareketini kayıt altına alabiliyor. Birçok akıllı ev altyapısına destek veren zil, bir ışığa da sahip.

Fiyat: 200 dolar

Nesnelerin interneti

Nest Protect  

Evinizi ya da çalışma ortamınızı korumak için hazırlanmış bir diğer cihaz da Nest Protect. Akıllı bir duman sensörü olan Protect, konumlandırdığı ortamda duman algıladığı zaman hemen haber verebiliyor. Burada özel bir sensör sistemi kullanan ürün, sesli bildirim de yapabiliyor. Akıllı telefondan rahatlıkla kontrol edilebilen cihaz, su buharı ile duman arasındaki farkı da algılayabiliyor. Cihazın üzerinde ufak bir aydınlatma sistemi de yer alıyor.

Fiyat: 1.500 TL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nesnelerin interneti

iHome 5-in-1 Smart Monitor

Nesnelerin interneti altyapısında kurulan evler için hazırlanan iHome 5-in-1 Smart Monitor, evinizdeki beş farklı değişkeni takip etmenize imkan tanıyor. Bunlar “hareket, sıcaklık, ışık, ses ve nem” olarak karşımıza çıkıyor. Bünyesinde basit bir ekran yer alan cihaz, Apple HomeKit desteğiyle öne çıkıyor. Kişilere beş farklı ölçüm için toplu bir çözüm sunan ürün, dijital asistan Siri entegrasyonuna da sahip.

Fiyat: 50 dolar

Nesnelerin interneti

FIBARO Flood Sensor  

Nesnelerin interneti altyapısı, bir sorun nedeniyle evi su basması endişesini de ortadan kaldırıyor. Bu amaç için hazırlanan ve kablosuz olarak çalışan FIBARO Flood Sensor, ortamdaki su kaçaklarını ve ısı değişimini sürekli olarak takip ediyor. Bir sorun olduğu zaman hemen akıllı telefonunuza bildirim yapan ürün, HomeKit desteğiyle dijital asistan Siri üzerinden de bilgi verebiliyor. Cihazın ufak boyutu onu her konuma uygun kılıyor.

Fiyat: 70 dolar

Nesnelerin interneti

Samsung Powerbot R7070

Teknoloji olağan objeleri akla gelmeyecek seviyeye taşıyabiliyor. İşte bunlardan birisi olan Samsung Powerbot R7070, internete bağlanabilen bir robot süpürge. Evinizin içerisinde gezerek tüm kirleri çeken R7070, gelişmiş sensör sistemleriyle ortamın haritasını çıkarabiliyor. Bu sayede temizlenmemiş yer bırakmayan robot, akıllı telefonlardan kontrol edilebiliyor. Elbette otomatik olarak da çalışan ürün, dijital asistan desteğine de sahip.

Fiyat: 499 dolar

Nesnelerin interneti

Nokia Sleep

Yatak örtüsünün altına yerleştirilen ürün, bünyesinde gelişmiş sensörler taşıyor. Bu sensörler yardımıyla uyku şeklinizi analiz ederek kayıt altına alan cihaz, bunları Health Mate uygulamasına aktarıyor. Burada uykunuz hakkında çok detaylı bilgiler veren ve uyku puanınızı çıkaran ürün, ilginç olarak horlamayı da takip edebiliyor. Üründe IFTTT entegrasyonu da aktif olarak bulunuyor. Nesnelerin interneti, uykunuzu da düzene sokabiliyor.

Fiyat: 99 dolar

Nesnelerin interneti

Mr. Coffee Smart Coffeemaker

Nesnelerin interneti altyapısında yer alan bir diğer ürün de akıllı kahve makinesi. Bu alanda öne çıkan Mr. Coffe Smart Coffeemaker, diğer ürünler gibi internete bağlanabiliyor. Özel bir akıllı telefon uygulaması bulunan makine, bu sayede kahvenizi otomatik şekilde hazır hale getirebiliyor. Her sabah siz kalkmadan kahvenizi hazırlayabilen ürün, hayatınızı oldukça kolaylaştırıyor. Smart Coffeemaker, kahve veya su azaldığı zaman bildirim de yapıyor.

Fiyat: 80 dolar

Nesnelerin interneti

Eve Aqua Smart Water Controller

Karşınızda bahçe sulamayı akıllı hale getiren Eve Aqua Smart Water Controller. HomeKit desteğiyle öne çıkan ürün, çeşme ile hortum arasına takılıyor ve internete bağlanarak suyu uzaktan açıp kapatmanıza imkan tanıyor. iPhone ya da Apple Watch üzerinden kontrol edilebilen ürün, dijital asistan Siri desteğine de sahip. Smart Water Controller ile bahçenizi / çimlerinizi tatile ya da işe gezisine gittiğiniz zaman dahi rahatlıkla sulayabilirsiniz.

Fiyat: 99 dolar

Nesnelerin interneti

U by Moen  

Yaşadığımız zamanda duşlar da akıllı hale geliyor. Dijital asistan Amazon Alexa üzerinden kontrol edilebilen U by Moen, bağlandığı duşunuzu uzaktan kontrol etmenize izin veriyor. Sadece sesle suyu açıp kapatabilen veya sıcaklığı değiştirebilen ürün, iOS ve Android cihazlarla bağlantı kurabiliyor. İsteklerinize özel en ideal ayarları hafızasında tutan ve zamana göre ayarlayabilen akıllı ürün, bünyesinde geniş bir ekran ve fiziksel butonlar taşıyor.

Fiyat: 4.700 TL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nesnelerin interneti

ecobee3 lite

Evinizin sıcaklığını kontrol etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. HomeKit desteğiyle tüm Apple ekosistemine dahil olan ecoobee3 lite, bir akıllı termostat modeli. Çok şık bir tasarımı bulunan ürün, renkli dokunmatik ekranından kontrol edilebiliyor. İnternete bağlandığı için uygulama üzerinden de yönetilebilen ürün, sunduğu konfor yanında enerji tasarrufu da getiriyor. Belirlenen odaları istediğiniz sıcaklıkta tutabilen cihaz, IFFTT uyumuna da sahip.

Fiyat: 170 dolar

Nesnelerin interneti

Apple HomePod

Teknoloji devi Apple’ın akıllı ev ve cihazlar konusunda en büyük oyuncusu HomePod. Şirketin kendi ekosistemine özel hazırladığı ürün, bir akıllı hoparlör. Apple’ın cihazlarıyla kablosuz olarak bağlantı kurabilen ürün, dijital asistan Siri ile internete açılmanıza imkan tanıyor. Özellikle verdiği ses kalitesi çok övülen Apple HomePod, ortamı altı adet mikrofonuyla dinliyor ve sorularınıza her noktadan cevap verebiliyor.

Fiyat: 349 dolar

Nesnelerin interneti

Amazon Echo (2. jenerasyon)

Alışveriş devi Amazon’un Echo ailesi, akıllı dünyanın en popüler ürünleri arasında yer alıyor. Özellikle fiyat etiketleriyle öne çıkan ailenin önemli bir üyesi de 2. jenerasyon Echo. Akıllı bir hoparlör olan ürün, kolaylıkla internete bağlanabiliyor. Merkezinde dijital asistan Alexa yer alan cihaz, her sorunuza anlık olarak cevap verebiliyor. Amazon merkezli alışverişi çok kolay hale getiren ürün, bağlı cihazları yönetmenize de imkan tanıyor.

Fiyat: 85 dolar

Nesnelerin interneti

Google Home

Google’ın akıllı dünyaya en güzel armağanı Home, bir akıllı hoparlör. Ufak yapısıyla dikkat çeken ürünün, “Mini” versiyonu da bulunuyor. Temelinde gelişmiş dijital asistan Google Assistant yer alan cihaz, bu sayede her soruya yanıt verebiliyor. Sesli olarak birçok konuda iletişim kurabildiğiniz ürün, isterseniz Spotify üzerinden müzik çalabiliyor. IFTTT desteğiyle öne çıkan Home, bir “Nesnelerin interneti” merkezi olarak da görev yapabiliyor.

Fiyat: 99 dolar

İlginizi Çekebilir

Apple HomePod tanıtım videolarından