reklamı kapat

POPÜLER

The Weather Channel artırılmış gerçeklik

Televizyon haberciliğinde devrim; artırılmış gerçeklik teknolojisi nefes kesen hava durumu haberinde nasıl kullanıldı? [Video]

Gelişen teknoloji gerçekten çok güzel imkanlar getiriyor. İşte bunlardan birisini gözler önüne seren The Weather Channel, artırılmış gerçeklik teknolojisini nefes kesen hava durumu haberinde nasıl kullanıldı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde en az 15 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Florence Kasırgası, günlerdir gündemde yer alıyor. Ancak bu fırtınadan çok “The Weather Channel” kanalının artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak gerçekleştirdiği haber yayını dikkat çekiyor. Bu teknoloji ile sel ortasında kalan bir kişinin neler yaşayabileceğini inanılmaz iyi bir şekilde gösteren kanal, televizyon haberciliğindeki yeni dönemin güzel bir örneğiyle karşımızda bulunuyor. Peki bu teknolojinin arkasında ne yer alıyor? BBC’nin haberine göre bu nefes kesen içeriğin arkasında temel olarak “Unreal Engine” oyun motoru yer alıyor. Epic Games tarafından hazırlanan ve uzun yıllardır kullanımda olan motor, birçok oyuna hayat veriyor. Ancak elbette yukarıda izleyebileceğiniz video sadece bundan yararlanılmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kanalın tasarım müdür yardımcısı Michael Potts, yayındaki çeşitli senaryolara göre oluşturulan grafiklerin ise yeşil ekran ve buna uygun kamera teknolojileriyle izleyiciye ulaştırıldığını aktarıyor. Bu yayına olanak sağlayan stüdyoyu yalnızca 1 ay önce devreye aldıklarını belirten Potts, Ulusal Kasırga Merkezi’nden alınan anlık verilerin stüdyo ortamında üç boyutlu olarak görselleştirilmesi için 90 dakikalık bir sürenin yeterli olduğunu belirtiyor. Yine Michael Potts tarafından yapılan “Birçok değişkene göre senaryo hazırlayabiliyoruz; suyun ne kadar yükselebileceğini ve ulaştığı yüksekliklerde nasıl görünebileceğini, yüzeydeki dalgaların hızını, yağış miktarı gibi. Bu gösterdiğimiz senaryo, eğer sele evinizde hazırlıksız yakalanırsanız, camdan neye bakacağınızı açık bir şekilde ortaya koyuyor.” açıklaması da videonun içeriğini özetliyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisinde büyük gelecek var

Biliyorsunuz bu konuda çalışan birçok dev teknoloji firması bulunuyor. Hali hazırda akıllı telefonlar üzerinden hayatımıza giren teknoloji, gelecek için büyük önem arz ediyor. Apple’ın bu konuda özel bir gözlük birimi geliştirdiği de biliniyor. Bu teknolojide gerçek ile sanal bir araya getirilebiliyor.