reklamı kapat

POPÜLER

Apple artırılmış gerçeklik başlığı
Apple artırılmış gerçeklik başlığı
Apple artırılmış gerçeklik başlığı

Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğünden şaşırtan teknik detaylar

Teknoloji devi Apple, AR yani artırılmış gerçeklik alanına büyük önem veriyor. Aylardır kendi başlığını geliştirdiği haberleriyle gündeme gelen firma, teknik olarak çok güçlü bir seçenek hazırlıyor. İşte ortaya çıkan son teknik detaylar.

CNET’in şirket içerisindeki bir kaynaktan öğrendiği kadarıyla AR gözlük şu an için T288 kod adıyla geçiyor. Artırılmış yanında sanal gerçeklik tarafına da odaklandığı belirtilen ürün, teknik olaraksa sınırları zorluyor. Buna göre başlık bünyesinde iki adet 8K çözünürlükte ekran taşıyor. Bu günümüzdeki birçok gelişmiş modelin tam ikiye katlanması anlamına geliyor. Bilgisayar ya da telefondan bağımsız olacak çalışacağı söylenen ürün, kablosuz olarak görev yapacak olmasıyla da öne çıkıyor. Kişileri gerçek anlamda kablolardan kurtaracak gibi duran firma, burada “60GHz WiGig (Kısa mesafede yüksek hız)” kablosuz bağlantı teknolojisini kullanacak gibi görünüyor. Başlığın bu teknoloji aracılığıyla özel bir harici donanıma / kutuya bağlanacağı söylenirken, bu donanıma 5 nm Apple işlemcinin güç vereceği söyleniyor. Biliyorsunuz şirketin mevcut en güçlü işlemcisi A11 Bionic 10 nm üretim sürecinden çıkıyor. 5 nm ise gerçekten çok iyi ancak uzun vadeki bir detay olarak görünüyor. Bünyesindeki kamerayla ortamı algılayacağı da söylenen başlık, pazardaki en yüksek deneyimi sunacak gibi duruyor. Ancak tüm bunların 2020‘den önce gerçek olması çok da beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple artırılmış gerçeklik rOS işletim sistemine sahip olacak

Bloomberg teknoloji editörlerinden Mark Gurman, hatırlarsınız geçtiğimiz ay şirketin artırılmış gerçeklik gözlüğünden bazı bilgiler vermişti. 2019 yılında bitmesi ve 2020 yılında satışa çıkarılması planlanan gözlük, söylendiği kadarıyla rOS isimli bir işletim sistemine sahip olacak. Apple’ın iOS üzerine kurduğu bu işletim sistemi, gözlüğün kendi uygulamalarını çalıştırmasına olanak verecek. Bu açıdan Apple Watch’a benzer şekilde iPhone temelli çalışacak bu uygulamalar, birçok detayı kullanıcıların gözleri önüne getirecek. Gurman ayrıca gözlüğün kontrolü konusunda da denemeler yapıldığı söylüyor. Gözlüğün kafa hareketleriyle, dokunmatik ekranla ya da Siri üzerinden sesli kontrol edilebileceği ilk detaylar arasında yer alıyor. Kendi uygulama marketine sahip olacağı da belirtilen gözlük, merakla bekleniyor.

İlgili Video

Şirketin en yeni iPhone modelleri