reklamı kapat

POPÜLER

Huawei artırılmış gerçeklik gözlüğü

Huawei’den sürpriz bir ürün duyurusu

Akıllı telefon pazarındaki yükselişine devam eden Huawei, ilginç bir ürünün kullanıcılarla buluşacağını açıkladı. Firmanın artırılmış gerçeklik alanındaki çalışmaları hız kazanıyor.

Huawei Mate 20 Pro tanıtımını izleyenler hatırlayacaktır. Firmanın 3D tarayıcılı kamerası gerçek hayattaki objeleri tarayarak onu dijital ortama taşıyabiliyor; artırılmış gerçeklik (AR) desteğiyle de eğlenceli fotoğraflar çekmenizi sağlıyordu. Hatta oluşturulan 3D nesnenin hareket etmesi de sağlanabiliyordu. Görünen o ki Çinli üreticinin AR üzerine planları bununla sınırlı değil. Huawei CEO’su Richard Yu’nun yaptığı açıklamaya göre firma artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerine çalışıyor. Bir ya da iki yıl içerisinde ise bu gözlüklerin satışa sunulacak noktaya gelmiş olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerine çalışıyor

CNBC‘ye röportaj veren Yu konuyla ilgili açıklamasında şu sözlere yer verdi: “AR teknolojisi sayesinde, telefonunuzla çalışan artırılmış gerçeklik gözlüklerine sahip olabilirsiniz. Hatta daha geniş bir alanı dahi izleyebilirsiniz. Başlarda AR çok önemli gibi gelmeyebilir. Ancak gelecekte ne kadar önemli bir teknoloji olduğunu göreceksiniz.

AR deneyimini öncelikli olarak akıllı telefonlarda sunmaya devam edeceklerini belirten Yu, böylelikle şirket olarak kullanıcıları da gözlük satışa çıkmadan önce teknolojiye iyice alıştırmayı planladıklarını kaydediyor. Gözlük için net bir çıkış tarihi vermeyen Çinli üretici şimdilik “Gelecek yıl ya da iki yıl içinde” demekle yetiniyor. Sadece akıllı telefonlar değil tablet pazarında da yükselişe geçen Huawei’nin bu kendi için yeni olan alanda nasıl bir başarı yakalayacağını ise zaman gösterecek.

İlginizi çekebilir

Mate 20 ailesinin tanıtımı