reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Mi 8 Lite

1 sterline satılan Xiaomi telefonların sebep olduğu kriz

Xiaomi, İngiltere pazarına girişi şerefine inanılmaz bir kampanyaya imza attı. Pazara giriş günü Xiaomi Mi 8 Lite ve Mi A2 modelleri 1 sterline satışa sunuldu. Ancak bu beraberinde bir krizi de getirdi.

Avrupa pazarında büyümesini sürdüren Xiaomi, İngiltere’de de resmi olarak satışlara başladı. 8 Kasım’da İngiltere’deki kullanıcılarla buluşan Çinli üretici ise bunu kutlamak için “Çılgın Fırsatlar” adı altında bir kampanyaya imza attı. Bu kampanyaya göre firmanın popüler modellerinden Xiaomi Mi 8 Lite ve Mi A2, 1 sterlin yani güncel kurla yaklaşık olarak 7,13 TL‘ye satışa sunuldu. Ancak kampanyanın değinmediği bir detay bulunuyordu. Firma bu kampanya kapsamında kaç adet telefon satacağını açıklamamıştı. Toplamda 10 telefon satan firmanın bu bilgiyi vermemiş olması ise krize sebep oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 sterline satılan Xiaomi telefonlar saniyesinde stokları eritti

Söz konusu kampanya İngiltere’nin reklam kurallarına da uymuyor. Firma ne yazık ki kullanıcılara stok durumuyla ilgili net bir bilgi vermediği için yanlış yönlendirme yapmış oluyor. BBC‘nin haberine göre söz konusu stok bilgisi hüküm ve koşullar metnine kampanyadan bir gün önce eklenmiş. İngiltere’deki kullanıcıların şikayetleri ve kampanyanın oluşturduğu negatif etki üzerine ise Xiaomi bir özür metni paylaşmak durumunda kaldı. Yayınlanan metinde 10 kullanıcının telefonları satın almayı başardığına da değiniliyor. Ancak herkes öyle düşünmüyor.

Firmanın kimseye telefonu satmadığı ve sadece stok bilgisini “tükendi” olarak değiştirdiği yapılan iddialar arasında. Ancak dediğimiz gibi Xiaomi bu iddiaları kabul etmiyor. Çinli üreticinin İngiltere satış müdürünün bu iddiaya Twitter üzerinden verdiği cevap ise şu şekilde: “‘Satın al’ seçeneğine aynı anda tıklayan binlerce kullanıcı içerisinden beraberliği bozarak birinci olan kişi rastgele seçildi. Kazananlar cihazı karta ekleyerek işlemi tamamladı. Bu yüzden sitede stok limitine ilişkin bilgi verilmiyordu.” Ancak bu açıklama firmanın yayınladığı hüküm ve koşullarla ters düşüyor. Çünkü orada bir çekiliş olacağından bahsedilmemiş ve “ilk gelen alır” esasına göre indirimin düzenlendiği kaydedilmişti.

İlginizi çekebilir

Mi Mix 3 kızaklı kamera videosu