reklamı kapat

POPÜLER

Steve Wozniak

Steve Wozniak’tan Apple hakkında önemli açıklama [Video]

Apple‘ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, Apple’ın geçmişi, şu andaki durumu ve geleceğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. CNBC ile röportaj gerçekleştiren Wozniak, Apple’ın geçmişte başarılı bir şirket olduğunu söyleyenleri hep duyduğunu belirtti.

Apple’ın gelecekte piyasaya süreceği önemli ürünleri olduğunu söyleyen Wozniak, ev bilgisayar endüstrisinin ilk yıllarında Apple’ın büyük rakibi olduğunu dile getirdi. O günlerden bahseden Woz, asla para için bir şirket kurmadığını söyledi. Bunun yerine, dünya için harika bilgisayarlar yapmaya yardım etmek için Apple’ın oluşturulmasına yardımcı olduğunu belirten Woz, insanlara ulaşmak istediğini ve bunun bir şirket aracılığıyla yapılmasını istediğini ekledi. Woz, Apple’ın inovasyon anlamında ilk kez parmak izi sensörünü iPhone’a yerleştirdiğini belirtse de parmak izi sensörünün ilk kez Motorola ATRIX 4G modelinde yer aldığını hatırlatalım. Motorola‘nın ilk biyometrik tarayıcısının Touch ID kadar başarılı şekilde çalışmadığını da söylemekte yarar var. Woz ayrıca Apple Pay’in de Apple açısından başarılı bir hamle olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wozniak’ın Steve Jobs hakkındaki düşüncesi

Steve Jobs’un bugün yaşaması durumunda Apple hakkında memnun olacağını söyleyen Woz, şirketin CEO’su Tim Cook’a da övgüde bulundu. Steve Wozniak’ın CNBC ile gerçekleştirdiği röportaja haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Steve Wozniak kimdir?

Stephen Gary Wozniak (d. 11 Ağustos 1950, San Jose, Kaliforniya), ABD doğumlu bilgisayar mühendisidir. Polonya kökenli bir ailedendir. Steve Jobs’la birlikte Apple Bilgisayar şirketini kurmuştur. 1970’lerdeki kişisel bilgisayar devrimine büyük katkılarda bulunan buluşları ve cihazlarıyla tanınır. 1970’lerin ortasında Apple I ve Apple II isimli bilgisayarları geliştirmiştir. Apple II büyük bir başarı kazanarak 1970’lerde ve 1980’lerin başında en çok satan kişisel bilgisayar olmuştur.

Wozniak’ın birçok takma adı vardır, örneğin “The Woz”, “Wonderful Wizard of Woz” (Woz’un Harika Büyücüsü) ve “iWoz” (birçok Apple ürününün ismine nazire). “WoZ” (“Wheel of Zeus” (Zeus’un Tekerleği)’nin kısaltması) aynı zamanda Wozniak’ın kurduğu şirketin de adıdır. İçedönük bir kişi olarak bilinir, ünlü olmasından rahatsızlık duyar. Apple Bilgisayar’ın “Öteki Steve’i” olarak da adlandırılır. Daha iyi tanınan Steve Jobs ise, Apple Şirketi’nin icra kurulu başkanıydı.

Video