reklamı kapat

POPÜLER

Sanal gerçeklik destekli sıra dışı kondisyon bisikleti [Video]

Spor salonunda veya evde spor yaparken canınız sıkılıyorsa ve vakit geçirecek eğlenceli bir şeyler istiyorsanız sanal gerçeklik oyunu oynamayı deneyebilirsiniz. Egzersiz saatlerinize eğlence katmayı hedefleyen VirZoom, kullanıcıları kondisyon bisikletinde pedal çevirerek sanal gerçeklik dünyasına davet ediyor.

Boston merkezli bir ekibin geliştirdiği VirZoom, sıradan kondisyon bisikletini alıp sanal gerçeklik oyunları için tüm vücutla kontrol edilen bir oyun kumandasına çevirmiş.

VirZoom’un entegre kablosuz sensörleri kullanıcının tüm hareketlerini takip ediyor. Hız sensörleri pedal çevirme hızını ölçerken, egzersiz yapan kişi ne kadar hızlı pedal çevirirse oyunda da o kadar hızlı hareket ediyor. Bisikletin elcikleri, üzerinde bulunan fiziksel butonlar sayesinde oyun kumandası görevi görüyor.

VirZoom

VirZoom’un oyunlarını şimdilik ekibin kendisi geliştiriyor. İlerleyen dönemde platformlarını oyun geliştiricilere açmayı düşünüyorlar. PlayStation VR, Oculus Rift ve HTC Vive gibi piyasanın öncü sanal gerçeklik üreticilerinin cihazlarını destekleyen “oyun” bisikletiyle oyunların hepsi ücretsiz olarak geliyor. VirZoom, kendi sitesi üzerinden 200 dolar fiyatla ön siparişe açık. Ürünün önümüzdeki yıl piyasaya sunulduğunda, 250 dolarlık fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Tabii gerçek hayatta efor sarf ederek sanal dünyada araba yarışı yapabilmek için bu bisikletin yanı sıra bir adet de sanal gerçeklik gözlüğü almanız lazım. PC veya PS4’ü de unutmamak gerek. Kondisyon bisikletli sanal gerçeklik oyunları fikri biraz pahalıya patlıyor gibi görünüyor fakat başarılı oyun geliştiricilerle birlikte ilerlerse VirZoom platformu kullanıcıları cezbedebilir.

VİDEO