reklamı kapat

POPÜLER

Android-VR

Google sanal gerçeklik cihazlarına özel Android sürümü hazırlığında

Facebook‘un Oculus Rift’in üreticisini 2 milyar dolara satın almasının ardından hiç olmadığı kadar ciddileşen sanal gerçeklik pazarı, hızla büyümeye devam ediyor. Google‘ın da kendine yer edindiği bu pazarda, firma bu kez bir sanal gerçeklik cihazı yerine, yazılıma odaklanıyor.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Oyun Geliştiricileri Konferansı‘na (GDC) damgasını vuran sanal gerçeklik cihazları, yeni projeleri de bir bir ortaya çıkardı. Valve‘in sanal gerçeklik cihazı PC oyuncularını büyük beklentiler içine sokarken, Sony’nin merakla beklenen Project Morpheus‘u da çıkış tarihini duyurdu. Son tüketiciye bu kadar yaklaşmış olan cihazlar konusunda Google da hazırlıklara başlamış durumda.

Daha önce “kendin yap” projesi olarak duyurulan Google Cardboard ile sanal gerçeklik pazarına adım atan Google, düşük bütçeli cihazıyla dikkatleri üzerine çekmişti. The Cardboard uygulaması 1 milyonun üzerinde kullanıcı tarafından indirilen Google, The Wall Street Journal‘ın haberine göre, Android’i sanal gerçeklik cihazlarına taşımaya hazırlanıyor. Sanal gerçeklik uygulamalarını çalıştırabilen bir Android sürümü üzerinde çalıştığı belirtilen Google, konuyla ilgili şimdilik sessiz kalmayı tercih etse de, dedikodular Android VR olarak adlandırılan projenin Oculus Rift‘ten sonra kullanıcıyla buluşacağı yönünde.