reklamı kapat

POPÜLER

Sanal gerçeklik deneyimini tüm odaya yansıtan projektör [Video]

Sanal gerçeklik cihazları hızla çoğalmaya başlasa da bu cihazların yalnızca bir kişiye özel olması ve eğlenceye diğer kişilerin katılamaması can sıkıcı olabiliyor. Immersis adlı yeni bir cihaz ise sanal gerçeklik deneyimini tüm odaya yansıtarak arkadaşlarınızın da eğlenceye dahil olmasını sağlıyor.

Catopsys isimli ekip tarafından hazırlanan Immersis isimli cihaz bir sanal gerçeklik projektörü. Görüntüyü odanın yapısına göre ölçeklendiren ve duvarlara yansıtan projektör, odadakilerin görüntüde gösterilen yerdeymiş gibi hissetmesini sağlıyor. 180 derece açıyla görüntü sunan projektör odanın büyük bir kısmına görüntüyü yansıtabiliyor.

Immersis’in eksi olarak görülebilecek tek tarafı ise cihazı kullanmadan önce kullanılacak odanın 3D çiziminin cihaza tanıtılmasının gerekmesi. Son kullanıcılar için oldukça zor olan bu işlemi yalnızca 3D çizim konusunda deneyimli kişiler gerçekleştirebiliyor. Bu da cihazı herkesin kolaylıkla kullanamayacağı anlamına geliyor.

Piyasaya sürüldüğünde 2.500 dolar fiyat etiketine sahip olacağı söylenen cihaz şu sıralar Kickstarter‘da 1.250 dolara satın alınabiliyor. Immersis’in kullanıcılarla buluşacağı tarih olarak ise bu yılın ekim ayı gösteriliyor.

VİDEO