reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard tamamen ücretsiz!

Sanal gerçeklik bu senenin öne çıkan teknolojilerinden biri olsa da, Oculus VR, Sony ve Samsung dışında bu alanda hamle yapan bir firma çıkmadı. Şimdi Google bu alana yaratıcı ve özellikle maliyet açısından heyecan verici bir giriş yapıyor.

Cardboard (“Mukavva”) adı verilen proje dahilinde üretilen sanal gerçeklik gözlüğü, adından da anlaşılacağı üzere mukavvadan yapılmış. İlk bakışta Google’ın şaka yapma girişimi gibi görünen bu gözlük, Google’ın Cardboard için açtığı web sitesine göre gayet de ciddi bir proje. Sitede yer alan açıklamada, son yıllarda büyük gelişme gösteren sanal gerçeklik teknolojisi için gereken donanımın bir hayli pahalı olmasından hareketle Google’ın akıllı telefon destekli ve uygun fiyatlı donanım üzerinde düşünmeye başladığı belirtiliyor. Bunun için de, Samsung’un akıllı telefonları Oculus Rift‘le birleştiren girişimine benzer şekilde, kullanıcıların akıllı telefonuyla kullanabileceği bir gözlük tasarlanmış.

cardboard
Ancak Google’ın rakiplerine ciddi fark attığı en önemli nokta, Cardboard’ın evde kendiniz yapacağınız bir proje olarak sunulması. Yani Google mukavva gözlükler üretip satma peşinde değil; Cardboard projesinin esas amacı hırdavatçılarda bulacağınız birkaç parçayı kullanarak kendi gözlüğünüzü nasıl yapacağınızı göstermek. Mukavva, mıknatıs, velkro bant gibi parçalardan oluşan gözlüğün sizi zorlayabilecek tek parçası 40 mm’lik camlar.

Tabii bu gözlüğü yaptıktan sonra telefonunuzdan izlenebilecek içerik sağlamanız gerekiyor. Google bunun için de Play Store üzerinden özel bir uygulamayı kullanıma sunmuş durumda. Bu uygulamayla Google Earth’te sanal tura çıkabilecek, dünyadaki nefes kesici manzaralara adım atabileceksiniz; yani en azından Google’ın iddiası bu yönde. Dahası uygulama YouTube videolarını da izleme imkanı sunuyor.

Cardboard’ı deneyenlerden bazıları Oculus Rift’te kadar gerçekçi bir deneyim yaşamanın mümkün olmadığını, ancak yine de midelerinin bulandığını belirtiyor. Tamamen ücretsiz sunulan bir uygulama için bu kadarı da kafi değil mi zaten?

Cardboard

FiYAT
Ücretsiz

BOYUT
Android: 188 M

YÜKLEMEK iÇiN
Android Cardboard

*Uygulama fiyatları değişiklik gösterebilir.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
cardboard

cardboard

cardboard

cardboard