reklamı kapat

POPÜLER

Düşük maliyetli sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard, 10 milyon sınırını aştı

Google‘ın düşük maliyetli sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Kartondan yapılan bu gözlüğün 10 milyon kişinin eline geçtiği açıklandı.

Sanal gerçeklik alanındaki ilerlemelerle birlikte rekabet giderek hız kazanıyor. Örneğin Samsung Gear VR sağlık gibi farklı sektörlerde kendine kullanım alanı bulmaya başladıkça satışları artıyor. Oyun konsoluyla bağlantılı çalışan PlayStation VR da satış rakamı olarak 1 milyon sınırını zorluyor. Tüm bu seçenekler arasında bir de akıllı telefonlarla kullanılan düşük maliyetli Cardboard yer alıyor.

Google’ın blog üzerinden yaptığı açıklamayla Cardboard‘un 2014 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana 10 milyon kişinin eline geçtiği dile getirildi. Bunun yanı sıra Cardboard için geliştirilen içerikler toplamda 160 milyon indirme sayısına ulaştı. 1 milyon indirilmeyi aşabilen uygulama sayısı ise 30.

Elbette bu noktada belirtmek gerekiyor ki bu 10 milyonluk rakama sadece satışlar sayesinde ulaşılmadı. Birçok firma bu düşük maliyetli gözlüğü promosyon amaçlı olarak kullandı. Örneğin The New York Times, 2015 ve 2016 yıllarında üyelerine Cardboard hediye etti. Bu ufak jestler de satış rakamlarının yükselmesine yardımcı oldu.

Son olarak hatırlatmak gerekirse Google geçtiğimiz sene 5 milyon Cardboard’ın sevk edildiğini açıklamıştı. Firma bu rakamı bir yıl içinde ikiye katlamayı başarmış oldu.