reklamı kapat

POPÜLER

Google ücretsiz sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard’u nasıl geliştirdi?

Google’ın bu hafta gerçekleştirdiği I/O etkinliğinde sayısız yenilik tanıtılmış olsa da, herkesin favorisi mütevazı mukavva gözlük Cardboard oldu. Bu durum Google’ın gecesini gündüzüne katıp çalışan mühendislerinin moralini bozdu mu bilinmez, ancak basit bir gözlük gibi görünen Cardboard’un aslında önemli bir fikrin ve tutumun sonucu olduğu muhakkak.

I/O katılımcılarına göre Google’ın Cardboard’u ciddiye alıp geliştirmiş olmasının sebebi ya Oculus Rift’e tonlarca para bayılan Facebook‘la dalga geçmek ya da Oculus Rift‘i kendi satın alamadığı için yaşadığı kıskançlığı gizlemekti. Ancak projenin fikir sahibi David Coz’a göre Cardboard’un ortaya çıkmış olmasının tek nedeni Coz’un projeyi bir hobi gibi benimsemiş olması.

cardboard
Sanal gerçekliğe büyük ilgi duyan Coz, ucuz ve basit bir sanal gerçeklik gözlüğü yapmanın mümkün olup olmadığını merak etmiş. Basit bir merakla başlayan denemeler kısa bir süre içinde gerçek bir projeye dönüşmüş. Mukavvanın kolay bulunan, ucuz ve sade bir malzeme olmasından etkilenen geliştirme ekibi, nihai ürünün de mukavva olarak kalmasına karar vermiş. Üstelik bu sayede makası ve zımbası olan herhangi birinin yapabileceği kadar basit bir ürün ortaya çıkmış.

Google’ın Cardboard uygulamasına yönelik geliştirici araç setini sunmuş olduğu, mukavva gözlüğün de zaten açık kaynaklı olduğu düşünülürse; yakında pek çok üretici ve kullanıcının Cardboard tabanlı uygulama geliştireceğini tahmin etmek zor değil.

Gözlüğü kendim yapamam diyorsanız hemen buraya tıklayarak 20 dolara satın alabilirsiniz. Temel donanım hepimizin erişimine açıldığına göre sanal gerçeklik alanında hakikaten ilginç gelişmeleri görmemiz yakındır. Son yıllarda YouTube ve Picasa gibi en sevdiğimiz siteleri rezil ederek bizi her daim sinir eden Google, bu defa içten bir teşekkürü hak etmiş olabilir.